Rekordmanka se vrátila z vesmíru

Kosmonautka Christina Kochová (41), která se koncem roku 2019 stala mezi ženami rekordmankou v nepřetržité době strávené ve vesmíru je opět na Zemi. Společně s Kochovou a dalšími dvěma členy posádky Mezinárodní vesmírné stanice přistála ve čtvrtek loď Sojuz v kazašské stepi.

Od 15. března 2019 se pro Kochovou stala domovem vesmírná stanice (ISS). Již 30. prosince, který byl pro ni 291. dnem stráveným ve vesmíru, překonala rekord, který do té doby držela dnes již bývalá astronautka NASA Peggy Whitsonová (59). Domů se Christina vrátila ve čtvrtek 6. února a americký mužský rekord 340 dní ve vesmíru, který drží astronaut Scott Kelly (55), se jí tak již překonat nepodařilo.

Kochová společně s týmem provedli během doby strávené ve vesmíru na 250 experimentů v oblastech jako je například biologie, nauka o Zemi, lidský výzkum, technologický rozvoj či fyzikální vědy. Díky tomu, že se Christinin pobyt na vesmírné stanici prodloužil a ona tak místo původně schválených šesti měsíců zůstala na ISS až do února, máme další cenné poznatky. „Vidíme další aspekt toho, jak na lidské tělo dlouhodobě působí pobyt v mikrogravitaci. A to je skutečně důležité pro náš budoucí plán vesmírných letů mířících na Měsíc a na Mars,“ vyjádřila se pro televizní stanici CNN ještě během pobytu ve vesmíru.

Celkový počet dnů, které Kochová ve vesmíru nakonec strávila se vyšplhal až na číslo 328. „Je opravdu zábavné být na místě, kde můžete kdykoliv skočit z podlahy na strop,“ řekla v rozhovoru pro stanici NBC dva dny před návratem na Zemi. Nejvíce si zamilovala právě stav bez tíže, který jí podle všeho bude velmi chybět.

Příští expedice na ISS bude startovat z kazašského kosmodromu Bajkonur 9. dubna. V nové posádce budou například ruští kosmonauti Nikolaj Tichonov (37) a Andrej Babkin (50) a za Američany pak astronaut Christopher Cassidy (49).

Autor: Tereza Hrubá

Foto: NASA, Reuters

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy