Zámek na kolo by mohl být minulostí, čeští studenti přišli s inovativním nápadem

Dvojice mladých studentů se s nápadem přihlásila do programu Samsung Solve for tomorrow, který trvá osm měsíců. Jedná se o celosvětovou akci, do které se hlásí miliony mladých lidí s cílem přispět světu svou novou myšlenkou. Jejich vynález je inspirován negativním příběhem kamaráda, jenž se stal jednou z obětí odcizení jízdního kola. V České republice je podle policejních statistik přitom takových případů přes 4700 ročně.

Samsung Solve for tomorrow je každoroční celostátní soutěž, kterou pořádá společnost Samsung. Celková dotace je dva miliony dolarů a vítěz si odnese částku ve výši sto tisíc dolarů. Soutěžící od šestého do dvanáctého ročníku veřejných škol jsou požádáni a motivováni, aby zvážili, jak lze vědu, technologii, inženýrství a matematiku využít k vytvoření změny v jejich komunitách. Celý nápad vznikl v roce 2010, kdy se Samsung rozhodl podpořit studentské inovace. Češi se do programu letos zapojili poprvé a hned se svými projekty „pro lepší svět“ zaujali.

Výhercem národního kola se stali Dominik Kováč a Kryštof Vydra ze třetího ročníku elektrotechnické střední školy v Plzni. Ti zaujali porotu svým vynálezem na ochranu jízdních kol zvaný BikeTrack. Ten díky sledovacímu zařízení ihned rozezná, když se k jízdnímu kolu přiblíží někdo, kdo nemá.

„Naše zařízení BikeTrack je zabudováno do plně funkční svítilny na kolo. Má v sobě sledovací funkce, které okamžitě rozpoznají nedovolený přístup ke kolu a v případě jeho krádeže dokážou přenášet do aplikace GPS souřadnice jeho aktuální polohy. Díky propojení zařízení s elektrotechnikou můžeme speciálně u elektrokol jít ještě dál a při podezřelé manipulaci přes aplikaci zablokovat motor, případně zaktivovat brzdy kola, a tím krádeži zabránit,“ prezentovala svůj výherní nápad dvojice studentů. Jejich cílem je prosadit svůj produkt na trhu.

I když oba kluci využívají jízdní kola jak na sport, tak jako dopravní prostředek, vymyslet nové bezpečnostní zařízení je přesvědčila až negativní zkušenost z blízkého okolí. Také je překvapila informace v médiích o kriminalitě ve městech. V České republice je takovýchto případů hodně a denně zmizí zhruba třináct bicyklů. Zloději cílí především na dražší kusy a nebojí se krást ani na místech, kde je hodně lidí.

„Klasický zámek zloděj bez větší námahy přeštípne, navíc při kratších zastávkách bývá manipulace s ním zdlouhavá. Velký přínos našeho zařízení proto vidíme pro segment B2B, sdílených kol ve městech nebo například pro kurýry a rozvoz jídel. Nemusí jít přitom jen o kola a elektrokola, systém je adaptabilní také pro elektrokoloběžky, motorky a s menší úpravou i pro auta,“ doplnili Kováč s Vydrou.

V programu Samsung Solve for tomorrow musí být nápad prakticky odzkoušen na lidech, aby získal zpětnou vazbu z reálného světa. „Program je postaven na realizaci nápadu pomocí metody Design Thinking, tedy především získávání zpětné vazby od reálných uživatelů. Krom využití jsme u finálových projektů hodnotili kritéria jako kreativitu, míru inovace, zapojení technologií, schopnost zaujmout cílové publikum a pozitivní dopad na společnost nebo životní prostředí. Mezi vyrovnanými finalisty ale rozhodovala i kvalita detailu, analýza konkurence nebo komplexní přístup. Kluci vše splnili výborně – vytvořili kompletní řešení za použití hardwaru i softwaru – aplikaci a samotnou desku – pro vystopování odcizených kol. Navíc se zamýšleli i nad tím, jak by krádeži fyzicky zabránili, a inspirovali se blokačním systémem v autech,“ uvedla členka poroty Zuzana Mravík Zelenická, která je manažerkou programu Společenské odpovědnosti společnosti (CSR) ve sdružení Samsung.

Do evropského finále postoupily první tři vynálezy, které musely potvrdit své kvality mezi třicítkou dalších. Na druhé příčce se umístila aplikace, která spojuje nadšence kolektivních sportů ve volném čase s dobročinným přesahem. Třetí místo pak patří aplikaci, díky které je umožněna snadná komunikace obyvatel a představitelů měst.

„Všechny tři nápady byly v programu velice detailně rozpracovány a mají šanci uspět také v evropském finále, které proběhne bohužel stále on-line na začátku července. Nicméně vítězné nápady budou prezentovány také vedení Samsungu v Koreji, a pokud se zalíbí, budou na nich studenti moci dále pracovat v rámci některé z divizí společnosti,“ doplnila Zelenická.

Další příležitost v rámci Samsung Solve for Tomorrow pro nové studentské nápady otevře své brány začátkem školního roku 2022/2023.

Autor: Adam Kučatý


Nadaných mladých studentů máme v České republice nespočet. Rozhovor s jedním z nich si přečtěte zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroje: technickytydenik.cz, udalostiextra.cz, freshtime.cz, denik.cz, samsung.com

Foto: technickytydenik.cz/foto, Solve for Tomorrow/foto

Příspěvek vytvořen 30

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy