Řetěz dobrovolníků pomáhá stěhovat knihkupectví

Lýdie Hájovská

V anglickém knihkupectví October Books nedávno řešili problém s vystěhováním kvůli vysokému nájmu. Nové sídlo se jim sice sehnat podařilo, ale do nového prostoru museli dostat co nejdřív také všechny své knihy. S tímto úkolem jim naštěstí pomohli lidé ze sousedství, náhodní kolemjdoucí a spousta dalších dobrodinců.

 Zdroj: twitter The Southampton Collective

Southamptonské knihkupectví se kvůli zvýšení ceny nájemného ve svém původním pronájmu muselo přestěhovat do 150 metrů vzdáleného nového prostoru. V prodejně bylo ale okolo 20 tisíc svazků, které musel někdo přestěhovat. Od starého knihkupectví k novému se proto vytvořil živý řetěz asi 250 lidí, kteří se rozhodli s přemístěním knih pomoci. Knihy si předávali z ruky do ruky a zatím přenesli na dva tisíce svazků.

„Byl to od zdejší komunity neskutečný důkaz podpory a jsme celou tou akcí nesmírně dojatí,“ řekla deníku The Guardian Clare Diaperová, která v knihkupectví pracuje. „Je to úžasné. Síla komunity se spojila a dosáhla něčeho takového. Jsem nadšená,“ popsala Jani Francková, jedna ze zapojených do živého řetězu. Mezi zapojenými dobrovolníky byli majitelé místních kaváren, obchodů, ale také náhodní kolemjdoucí.

Kvůli nedostatku finančních prostředků se majitelé October Books rozhodli požádat veřejnost o investiční dary a využili půjčky finančních organizací ke koupi vlastního prostoru. Díky tomu se stěhují do bývalé bankovní budovy, jejíž starý trezor teď slouží jako nový sklad pro knižní sbírky. Majitelé knihkupectví prý v budově chtějí zřídit i místnosti k pronájmu pro místní organizace a skupiny. Podle serveru BBC si první patro pronajme charitativní organizace Society of St. James zabývající se bezdomovectvím.

zdroj: rozhlas.cz, theguardian.com