Dobrý tipy na cesty: Dánsko, stavebnice a Hamlet

V dalším díle série Dobrý tipy na cesty vám přiblížíme Dánské království. Poměrně malou zemi na rozhraní Severního a Baltského moře, která nabízí mnoho zajímavých míst, kam vyrazit a co zažít. Představíme vám tipy, kam se mohou podívat jak dospělí, tak i děti. Čeká vás historie, adrenalin, zábava a výborná kuchyně.

Dánské království se rozkládá nejen v Evropě, ale také v severní Americe. Jeho součástí je Grónsko, ale také Faerské ostrovy. V tomto článku se však zaměříme na hlavní evropskou část země, která je návštěvníkům nejpřístupnější. Takový výlet do zmíněných vzdálenějších částí by jistě mohl být krásný, to ale možná někdy jindy. Pojďme se tedy podívat, co vše je v Dánsku k vidění.

Hlavní město

Začněme samotným hlavním městem, jimž je Kodaň. Na evropské poměry je hlavní město Dánska docela malé a s počtem 600 tisíc obyvatel budí dojem spíše menšího městečka. I přesto to tam pochopitelně žije, a to hlavně v uličkách centra a také na hlavních ulicích vedoucích do města. Právě u jednoho z bulvárů pojmenovaného po dánském pohádkáři H. C. Andersenovi leží Zábavní park Tivoli. Tyto zahrady plné kolotočů, stánků s pochoutkami a zalité hlasitou hudbou vám na chvíli dovolí zapomenout na to, že jste ve velkoměstě, pokud tedy nevyletíte na některé z atrakcí desítky metrů do vzduchu. Z této výšky lze vidět ledacos, například jednu z dominantních budov města – Rundetaarn. V překladu a i v realitě je to kulatá věž, na jejímž vrcholu byla umístěna již ve středověku observatoř. Dánský astronom Tycho Brahe měl sice šanci tuto observatoř použít, ale právě díky obecnému nadšení z jeho objevů dal dánský král Kristián IV. Dánský tuto věž postavit. Nyní je z ní kromě hvězd výhled na celou Kodaň.

Pokud chcete do historie zabřednout ještě více, dobrou destinací pro vás může být jeden z kodaňských zámků. Christiansborg je palác, kde sídlí aktuální vláda, dříve byl královským sídlem. Nyní je možné se sem vydat na prohlídku a při důležitých setkáních vlády s panovníkem lze členy královské rodiny spatřit právě zde. Druhým zámkem, také spojeným s monarchií, je nedaleký zámek Rosenborg s přilehlými zahradami, které dříve sloužily pro královskou kuchyni. Důležitý je ale také proto, že jsou zde uloženy královské klenoty. Přes ulici tady pak najdete něco jako muzejní čtvrť. Vedle sebe zde stojí muzeum astronomie, Státní přírodovědecké muzeum a také Státní muzeum umění.

Projděte zahrady přilehlé k zmíněným muzeím a dostanete se k pevnosti Kastellet. Konají se zde koncerty. Pevnost má i své muzeum. Hned před pevností začíná kodaňský přístav, narazit tady můžete na Malou mořskou vílu. Málo kdo už ale ví, že tento symbol Kodaně má také „bratra“ v nedalekém městě Helsingør.

Kdybyste do Kodaně přijeli jinak než vlakem, zvažte i tak návštěvu hlavního vlakového nádraží. Tamní dřevěný interiér je pastva pro oči.
Zábavní park Tivoli sousedí s Novou glyptotékou, můžete tak velmi příjemně skloubit umění a zábavu.
Rådhuspladsen, jak už názvu lze vyčíst, nabízí kodaňskou radnici, ale také restaurace a kavárny.
Streetfood je v Kodani poměrně populární, obzvlášť pak dánský hotdog.
Černá perla, kodaňská knihovna zdobící městský přístav.
Nyhavn je mezi turisty velmi populární a v létě tady můžete narazit na velké davy. Je zde ale plno výborných restaurací.
Malá mořská víla je krásná, hned vedle je pevnost Kastellet.
Kastellet, hvězdicová pevnost po jejíž hradbách se lze kolem dokola vydat na procházku.
Budova Børsen je místo, kde vznikla dánská burza. Její zajímavá věž sekunduje mnohem větší věži Christiansborgu.
Právě tady na hradě Rosenborg jsou ukryté klenoty dánského monarchy. I proto jej chrání rozsáhlý vodní příkop
Skrytý tip: Restaurant Jakobsen nabízí za velmi nízké ceny úžasné tradiční dánské jídlo.
Rundetaarn vypadá v noci poněkud tajemně.
Kristianborg je volně přístupný i v noci, tedy alespoň jeho nádvoří, přes které si lze zkrátit cestu do centra.

 

Kultura v Helsingøru

S 62 tisíci obyvateli je Helsingør jen malé městečko na severu Dánska. Právě v tom ale tkví jeho krása. Je klidné, nabízí kapku historie, kapku kultury a je také na dohled od Švédska, kam se dá zajet trajektem na výlet. Jak jsme již zmiňovali, v přístavu tady na kameni, podobně jako Malá mořská víla, odpočívá On. Tak pojmenovala dvojice sochařů Elmgreen a Dragset tohoto mořského „víláka“. Jeho socha má výhled na hrad Kronborg. Ten se pojí s trochu jiným příběhem. Konkrétně s Shakespearovou hrou Hamlet. Ta se z části odehrává právě na tomto hradě, který je obehnán sérií opevnění a uvnitř je připravená prohlídka i s průvodcem. Jinak je v Helsingøru také muzeum námořnictví. Městský přístav totiž během války sloužil i jako suchý dok. Městská knihovna v přístavu jistě taky stojí za návštěvu. Najdete zde počtení jak v dánštině, tak také v angličtině.

Městská knihovna v Helsingøru je moderní, tichá a je ideálním místem, kde se schovat před zlým počasím, nebo si odpočinout. Přístup je zdarma a pro každého.

 

Zámek Kronborg – právě zde se odehrávala část hry Hamlet.

Něco pro děti

Na závěr je potřeba zmínit dánský vynález, který změnil svět. A to hlavně ten dětský. Byl to Ole Kirk Christiansen, který během svého života ze své dílny na nábytek vytvořil továrnu na dětské hračky. Tu později pojmenoval Lego, zkráceninou slov „Leg godt“ – „Dobře si hrej“. Nyní ji známe jako stavebnicového giganta. Tato továrna se nacházela v městečku Billund, kde je stále možné se podívat na jeho rodný dům. Kromě toho se zde také nachází nová, pochopitelně mnohem větší továrna Lego. Zároveň je zde i Lego muzeum a hlavně Legoland. Pokud tedy máte děti, je dost možné, že při výletu do Dánska bude tohle vaše povinná zastávka. Legoland a muzeum vás vyjdou na přibližně dva dny času. Ubytovat se dá například v Lego hotelu a přímo v Billundu najdete i letiště. Právě tady tak může váš výlet začít, nebo zde naopak svou cestu můžete ukončit.

Legoland je opravdu rozlehlý a s dětmi může zabrat i více dní, než projdete všechny atrakce.

 

LEGO hotel stojí hned vedle Legolandu a pro děti zde bude i jedna noc úžasným zážitkem.

 

I samotné ředitelství LEGO vypadá jako by jej někdo poskládal ze stavebnice.

 

Lego dům v Billundu je plný výstav a interaktivních expozicí spojených s LEGO stavebnicemi.

 

Právě zde v tomto nenápadném domku vznikla dnes legendární společnost LEGO.

Tipy a triky

Na co si dát pozor? Hlavně na zimu, která v Dánsku může být velmi nepříjemná.

Pozor také na kola. Dánsko má velmi rozvinutou síť cyklostezek a rychle se blížící cyklista vás tak může lehce překvapit.

Restaurace v Dánsku jsou poměrně drahá záležitost.

Legoland může děti opravdu zabavit na víc než jeden den. Počítejte s tím.

Hromadná doprava funguje skvěle. Aplikace Rejseplanen vám ukáže spoje kamkoliv a DSB je ekvivalent naší vlakové aplikace Můj Vlak. Koupíte zde ale i lístky na některé autobusy.

Hodně štěstí na cestách!

Autor: Jakub Jílek


Jakub přes léto vyrazil také do Turecka. První díl jeho Tureckého deníčku si můžete přečíst zde.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Foto: Jakub Jílek

Příspěvek vytvořen 44

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy