Lidé na pomoc australským koalům šijí rukavičky a zakládají sbírky. Svět má nové hrdiny

Kristina Němcová

Austrálii již několik týdnu trápí největší požáry v dějinách. Nyní už mají na svědomí spálenou plochu velikosti Slovenska, několik lidských životů a v neposlední řadě i téměř vyhynulé koaly. Právě pro ně lidé z celého světa nyní šijí rukavičky a na jejich záchranu se vybraly skoro dva miliony dolarů.

Jak už to bývá, každá tragédie má své hrdiny a hrdinské příběhy. Jinak tomu není ani v případě australských požárů. Před pár týdny obletělo svět video, kde Toni Doherty zachraňuje z plamenů medvídka koalu, kterého by jinak čekala jistá smrt. Medvídek dostal jméno Lewis a byl převezen do veterinární nemocnice Port Macquarie, kde o něj bylo dobře postaráno. I tak ale následkům zranění po týdnu podlehl.

Na nadějnější vyhlídky se snad mohou těšit desítky koalů, kteří byli stejně jako Lewis, zachráněni a následně převezeni do nemocnic a záchranných stanic. Mnoho z nich není v ohrožení života, ale požáry značně zasáhly jejich tlapky.

Aby nedošlo k dalšímu poranění, vyzvali veterináři šikovné aktivisty a ochránce k tomu, aby do nemocnic zasílali ručně šité rukavičky. A nejen to, nemocnice poprosily i o přikrývky, zavinovačky a jiné vybavení pro ostatní popálená zvířata. Tento projekt velmi rychle oslovil šikovné nadšence z celého světa, nejvíce klub nizozemských seniorů, kteří už na pomoc koalům ušili přes 400 párů.

Rukavičky již brzy dorazí do australských nemocnic

Neznámí i známí hrdinové

Soucit s Austrálií během několika uplynulých dnů projevil již téměř každý. Ale protože je známé, že pouhým soucitem nikdo nic nezmění, začaly sociálními sítěmi kolovat odkazy na různé sbírky. K přispění vyzvali své fanoušky i známé osobnosti. Australská komička Celeste Barber založila na Facebooku dobročinnou sbírku, kam lidé zaslali již více než 400 milionů korun. Mezi nimi i herečka Nicole Kidman, zpěvačka Pink nebo česká tenistka Petra Kvitová. Pomocí videa vyjádřil Australanům podporu princ Charles.

Internet v poslední době zasáhla zpráva o dosud neznámém hrdinovi jménem Patrick Boyle. Mladý Australan odmítl evakuaci a místo ní se rozhodl zachránit koaly z hořícího lesa. Podařilo se mu zachránit osm medvídků, přestože někteří mají vážné popáleniny a jsou dehydratovaní, díky Patrickovi mají naději na záchranu.

Pomoci může každý

Pokud se na záchraně Austrálie chcete podílet i vy, máme pro vás několik tipů. Každá koruna se počítá.

Sbírka pořádaná Celeste Barber

Podpora Veterinární nemocnice v Port Macquarie

Tričko od firmy Ecobrand, která 50 % zisku věnuje australskému Červenému kříži.

Foto: goodnewsnetwork.org, junkee.com, Facebook –  ČT24