Po stopách historie: Hlučínsko se pyšní další naučnou stezkou

Hlučínsko má své počátky má již v době kamenné, dnes je rezervace protkaná naučnou stezkou. Řeč je o Hněvošickém háji na Opavsku. Právě tady díky projektu obce Hvěvošice a Českého svazu ochránců přírody vznikla malebná stezka. Ta je určená hlavně turistům, aby se dozvěděli zajímavé informace o dané lokalitě. Díky jejímu terénu se mohou kochat přírodou také maminky s kočárky a cyklisté.

Hněvošický háj se nachází jihozápadně od obce Hněvošice. Jedná se o komplex lesních porostů karpatských dubohabřin a acidofilních doubrav. Přírodní rezervace je západní hranicí oblasti, kde se vyskytuje mnoho karpatských druhů, které vedou až do Rumunska.

Malebné území bylo vyhlášeno přírodní rezervací v roce 1969. Spadá do nátury 2000 a podle starosty obce Josefa Kremsera se jedná o významnou evropskou lokalitu. V roce 2009 zde byla vytvořena první turistická infrastruktura. Ta nabízela 6 turistických informačních tabulí. Podle zástupkyně spolku, Kateřiny Burešové, byla ovšem změna informačních tabulí více než na místě: „Mnohé tabule byly vybledlé, poničené a texty neaktuální.“

Dnes se trasa může pyšnit 3,5 kilometrovým okruhem, který doprovází 7 nových naučných zastavení. Mezi ně spadají informace o rezervaci, fauně a floře a také o historii, která sahá až do pravěku. Naučné zastavení jsou zásluhou spolku: „V letošním roce se rozhodl Český svaz ochránců přírody Levrekův ostrov, který na Opavsku dlouhodobě působí, po dohodě se zástupci obce Hněvošice naučnou stezku obnovit,“ doplnila Burešová.

Oblast má svou dlouhou historii díky osídlení již od doby kamenné. Více archeologických informací nalezne návštěvník přímo na stezce. Turisté zde mohou narazit například na kvetoucí pryšec mandloňovitý, hvězdnatec zubatý, nebo zapalici žluťuchovitou, která kvete brzy na jaře před ostatními stromy. V rezervaci se vyskytuje také vzácná ostřice hubená, která roste roztroušeně až hojně v korytech. Daří se i chráněnému druhů lilie zlatohlavé. Celá krajina je posetá konvalinkami a sasankami. V jižní části rezervace byly nalezeny vzácné mechy baňatka ohnutá a bezvláska Atrichum haussknechtii. Z ptáků tady hnízdí ostříž lesní, holub doupňák, slavík obecný nebo lejsek černohlavý.

Naučnou stezku už stihla navštívit známá osobnost, která je s projektem velmi spokojená: „Mám velkou radost, že na Hlučínsku se dělá tolik krásných věcí, ať už staveb, nebo právě přírodních památek. Na projektu se podíleli skvělí dva chlapi Radim Lokoč a Adrijan Černík, kteří milují přírodu a dělají pro záchranu přírody u nás na Hlučínsku maximum. Já jim moc dekuji a všem přeji, aby si užili krásné procházky v přírodě,“ uvedl senátor České republiky Herbert Pavera.

Lokalita je přístupná po lesních komunikacích a pěšinách mezi obcí Hněvošice a Služovice. Dále z polní komunikace mezi Hněvošicemi a Oldřišovem.

Autor: Adam Kučatý


Pokud jste z Moravskoslezského kraje a rádi se nejen projdete přírodou, ale také se něco nového přiučíte, přečtěte si také o naučné stezce v Ostravě-Hrabové.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Zdroj: ekolist.cz, zpravyzmoravy.cz, crtv.cz

Foto: ČSOP, blizprirode.cz/foto

Příspěvek vytvořen 30

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy