CZestování: Po stopách básníka i do přírody. Na kole za krásami Ostravy-Hrabové

Ostrava-Hrabová, to je další cíl naší cestovatelské série. Do nepříliš známé části moravskoslezské metropole se tentokrát vydáme na kole. Putovat budeme po naučné stezce spisovatele a básníka Viléma Závady, prozkoumáme repliku starobylého kostela a objevíme nová zákoutí. Vyrážíme!

Naše cyklistické putování začíná na autobusové zastávce Šídlovec. Na tu se i s kolem, pokud nejste místní, dostanete pohodlně autobusem z nádraží Svinov.

Po krátké přípravě vyrážíme směr Hrabová. Hned po necelém kilometru nás ale čeká první a důležitá zastávka – dřevěný kostel sv. Kateřiny. Jedná se o největší skvost, který místní ostravská část nabízí. Původní stavba stála na místě od první poloviny 16. století až do Velikonoc roku 2002. Celodřevěné stavení ale lehlo popelem. Za dva a půl roku (v říjnu 2004) se kostel podařilo obnovit, a to i s užitím původních stavebních postupů.

Na místě tak dnes najdete repliku kostela, kterou – stejně jako tehdy – nedrží pohromadě jediný hřebík či šroubek. Podle pověsti se také traduje, že původní kostel stál na úplně jiném místě v kraji, a že jej Hrabovští zakoupili, rozebrali na jednotlivé trámy a převezli do Hrabové. Historicky se však událost nepodařilo doložit.

Od kostela pokračujeme dále. Cesta je lemována překrásnými domy, které zde v poslední letech rostou jako houby po dešti. Zanedlouho od naší první zastávky přijíždíme k další pamětihodnosti – ke staré soupravě tramvaje, která připomíná, že na místech, kde dnes jedeme na kole, kdysi dávno existovala tramvajová trať. Spojovala tehdy moravskou část Ostravy a právě Hrabovou.

Tramvaj s názvem Komárek se v současné době nachází v rekonstrukci, už je u ní ale umístěn informační panel, rozhodně byste ji neměli minout.

Naše další putování pak pokračuje až k okraji Hrabové. Domy se postupně mění v hustý porost, pole a mokřady, které oplývají životem.

Cesta samotná nás nakonec směřuje k důležitému rozcestí. Buď se vydáme do centra obvodu a následně k řece Ostravici, nebo budeme trochu náročnějším terénem pokračovat k hrabovskému statku a k řece dojedeme později.

Volíme druhou možnost. Ta první není úplně bezpečná. Obzvláště pokud se do Hrabové vydáte s dětmi. Do centra obvodu totiž, i přes obchvat směřuje těžká doprava a pro cyklisty se nejedná o nejlepší variantu.

Naše cesta nicméně pokračuje ke statku. Ten se rozprostírá na velkých pozemcích a jeho hlavní budovy jsou kouzelným místem. Můžete si zde odpočinout, osvěžit se a děti si také mohou zajezdit na koních.

Ze statku se následně vydáme až k řece Ostravici, dojíždíme ke speciálnímu mostu, který je rozdělen podle směru, ze kterého právě jedete, a následně se napojujeme na krásnou cyklostezku. Ta je rovněž součástí naučné stezky básníka Závady.

Od mostu se můžete vydat opět dvěma směry – pakliže se dáte doprava, dojedete do Paskova a následně až do Frýdku-Místku – cyklostezka vede hlubokými lesy, podél železniční tratě a nabízí nejednu přírodní krásu. Pokud se vydáte doleva, naberete směr do centra Ostravy. Ještě předtím ale se můžete zastavit u oblíbeného občerstvení v hospůdce Na Stezce. Ta nabízí nejpříjemnější posezení venku. Na místě si můžete odpočinout pod stíny vzrostlých stromů a je zde také hřiště.

Z hospůdky Na Stezce pak pokračujeme přes další most zpět do Hrabové. Projíždíme malý kousek po hlavní silnici a zabočujeme na ulici Šolcova. Tím se dostáváme k nejromantičtějšímu místu celého obvodu.

Zákoutí u Ščučího potoka, kde byla nedávno instalovaná lavička, přímo volá po romantickém posezení při horkém letním podvečeru. Celé místo je navíc situováno na západ, a tak letní slunce vytváří překrásnou scenérii.

Po přejezdu Sčučího potoka se napojujeme zpátky na původní trasu a náš dnešní cyklovýlet zakončujeme opět na autobusové zastávce Šídlovec.

Vilém Závada (22. 5. 1905 * – 30. 11. 1982 †) byl český básník, spisovatel a překladatel. Psal také knížky pro děti. Je autorem děl jako Živote díky, Jeden život nebo Jdou vojáci jdou. Jako hrabovskému rodákovi je mu věnována celá naučná stezka.

Autor: Jan Meichsner 


Když už Ostravu navštívíte, nezůstaňte jen v Hrabové. David vám ve svém článku představí ostravské dominanty, ktreré by neměly uniknout vaší pozornosti.


Zdroje mapy: Mapy.cz, jicin.farnost.cz, commons.wikimedia.org, hotemoji.com, kolotipy.cz, obrazky.superia.cz,

Foto: Jan Meichsner