Vědci experimentují s umělou kůží, inspirovaly je Star Wars

Vědci z National University of Singapore vyvinuli umělou kůži, díky které by se mohl lidem s protézami místo končetin vrátit pátý smysl, a to hmat. Cílem je, aby elektronická pokožka rozpoznala texturu, tvar, teplotu objektu, zároveň ale i dotyk a bolest. Celý proces je napojený na nervový systém a funguje rychleji než samotná lidská pokožka. Vědecký tým inspirovala dokonalá robotická protéza Luka Skywalkera ve filmu Star Wars.

Zkouška, při které umělá kůže rozpoznávala tvrdost objektu

Stovka malých senzorů tvoří ACES neboli asynchronní kódovanou elektronickou kůži, která má velikost zhruba jednoho čtverečního centimetru. Umělá kůže reaguje tisíckrát rychleji než ta lidská. „Lidé musí po povrchu prsty přejet, aby zjistili texturu předmětu, umělé kůži stačí pouhý dotek,“ uvedl vedoucí výzkumného singapurského týmu Benjamin Tee. Dodal, že kůže dokáže přečíst Braillovo písmo s přesností 90 % a rozpoznává téměř třicet různých textur. Dané algoritmy se rychle učí.

Jeden z experimentů dokázal, že systém umí rozpoznat, která koule je měkká a která tvrdá. Technologie se stále testuje, ale už teď o ni projevilo zájem několik lidí z lékařské komunity. „Když lidé ztratí cit, stanou se v podstatě necitlivými a tomu čelí uživatelé protéz. S umělou kůží budou moci znovu cítit dotyk ruky, její teplotu a pevný stisk,“ vysvětlil Tee celý smysl výzkumu. Jeho tým už vyvinul i průhlednou pokožku, která se dokáže po poškození sama obnovit. 

Inspirováno Hvězdnými válkami

Vědci tvrdí, že je inspiroval pátý díl Star Wars, ve kterém přišel Luke Skywalker v boji o pravou ruku a dostal robotickou, díky které se mu vrátil hmat. Není to poprvé, co Hvězdné války inspirovaly reálný svět. Jako „Star Wars program“ se označuje strategická obrana USA v osmdesátých letech.

V Anglii vyvinuli bionickou ruku před pěti lety

Ačkoli umělá kůže je zatím v testovací fázi, na světě už je plně funkční bionická ruka, která dokáže aspoň z části nahradit tu lidskou. Její design je navržen tak, aby ruka vypadala co nejpřirozeněji. Senzory monitorují pohyb svalů a přenášejí signály k motorkům, které hýbou s prsty. Protéza zvládne unést až 45 kilogramů, a když hrozí, že předmět spadne, stisk se zesílí. Bionickou ruku testovala Nicky Ashwellová, která se narodila bez pravé ruky. Potvrdila, že ji robotická ruka v mnoha ohledech zjednodušila život.

Bionickou ruku má i jedenáctiletá Isabella Tadlocková, která o ní dlouho snila. Její rodiče uspořádali sbírku na výrobu protézy a sám Mark Hamill (herec, který hrál Luka Skylwalkera) hodně pomohl, když příběh Isabelly přesdílel, včetně odkazu na sbírku. Isabella má novou protézu jen několik týdnů, ale už teď je šťastnější. „Jsem nadšená. Budu moct jezdit na kole, lézt po prolézačkách, pracovat v kuchyni… jako moji kamarádi,“ projevila radost Isabella.

Autor: Adéla Sobotíková

Zdroj: magazin.aktualne.cz, reuters.com, fandimefilnu.cz, startitup.sk

Foto: vikend.ihned.cz, magazin.aktualne.cz

Video: Open Bionics

Mark Hamill se po sbírce s Isabellou zkontaktovat, aby mu svou novou ruku ukázala
Příspěvek vytvořen 50

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy