Cesta nahoru: Brad Pitt bojoval s alkoholismem i rozchody

Dominik Dubovči

V životě každého z nás občas přijde moment, jehož překonání není vůbec lehké. Když se nám to ale povede, stanou se z nás silnější a často i lepší osobnosti. Seriál Dobrých zpráv „Cesta nahoru“ přináší hned několik příběhů lidí, kteří si prošli strastiplnou trasou a během svého života na ní museli překonat obrovské překážky. Dnes si představíme příběh známého herce Brada Pitta.

Brad byl dvakrát zvolen nejpohlednějším mužem světa

Cesta jednoho z nejpopulárnějších herců světa za úspěchem není moc známá, přestože je velmi zajímavá. Brad Pitt navíc i v dobách své největší slávy nežil spokojeným životem. Závislosti, problémy s psychikou i dva rozvody lemují jeho skvělé výkony ve filmech jako jsou Klub rváčů, Troja, Hanebný pancharti, Světová válka Z nebo Tenkrát v Hollywoodu. Pittův příběh však může být inspirací pro ostatní, proto si jej pojďme představit.                                                   

Brad Pitt vyrůstal v obyčejné rodině – matka byla školní psycholožka a otec vlastnil malou dopravní firmu. Už během jeho mládí na něm byla patrná láska k filmu a herectví, po dokončení střední školy ve Springfieldu se však rozhodl pro studium žurnalistiky, designu a reklamy. Pouze dva týdny před dokončením ale ze školy odešel a rozhodl se zkusit štěstí jinde. Jeho snem bylo stát se hercem. „Bylo to krátce před absolutoriem a najednou jako by se mi rozsvítilo! Můžu odejít. Je to tak snadné. Naložíš všechno, co máš do auta, vydáš se na západ a zmizíš,“ komentoval později své rozhodnutí. S 325 dolary se přesunul do Los Angeles, kde bydlel v jednom bytě s 8 dalšími lidmi. Najít práci herce však nebylo vůbec jednoduché. Aby se uživil, musel vzít zavděk mnoho jiných zaměstnání.

V kostýmu kuřete například lákal turisty k návštěvě restaurace. Kromě toho

Majetek Brada Pitta přesahuje 31 milionů dolarů

byl řidičem, plavčíkem, stěhovákem nábytku nebo dodavatelem ledniček. Současně se zkoušel prosadit jako herec a navštěvoval i kurzy herectví. V roce 1987 zažil svůj debut – získal malé role v několika filmech. Ty však nebyly příliš úspěšné. Pracovitý Pitt ale postupně zaujal i další režiséry, jejich filmy byly již úspěšnější. V devadesátých letech tak začala hvězda Brada Pitta stoupat. „Klub rváčů“ nebo „Interview s upírem“ slavily vysoké zisky a Pitt dosáhl svého cíle – uspěl v Hollywoodu.

Na cestě ke slávě se ale vyrovnával s úzkostí. „Dělal jsem pořád dokola to stejné, nemohl jsem se dočkat, až se dostanu domů a schovám se před celým světem,“ popisoval Pitt svoje stavy. Sám ze sebe byl prý znechucený, trable však řešil špatným způsobem. „Bral jsem drogy, vysedával na gauči a měnil se v koblihu,“ řekl Pitt pro web Hollywood Reporter, kde se také přiznal, že si nepamatuje ani jediný den od vysoké školy, kdy by nepil nebo si nevzal nějakou návykovou látku. „Pomáhalo mi to utíkat od mých pocitů a problémů,“ doplnil držitel Oscara a dvou Zlatých glóbů.

Během svých výletů do Maroka a na Balkánský poloostrov na přelomu tisíciletí si ale uvědomil zásadní věc. „Viděl jsem tam extrémní chudobu, jakou jsem si ani nedokázal představit.“ Silný zážitek Pitt přetavil v pozitivní činnost, začal pracovat pro charitu a pomáhat potřebným. I to mu nakonec pomohlo dostat se z krize. „Několikrát jsem se sešel s Bonem (frontman skupiny U2, aktivně se věnuje charitativní činnosti, boji proti AIDS atd.), který mě zapojil do jeho aktivit,“ vysvětloval Pitt své začátky v této oblasti. Bradovo nové zaměření jej prý i sblížilo s Angelinou Jolie, se kterou se poznal krátce po rozchodu s Jennifer Aniston. „Může to být jeden z faktorů, které nás s Angelinou daly dohromady,“ myslí si Pitt. „Nepoznal jsem moc cílevědomějších lidí, než je ona,“ řekl také o své druhé manželce, se kterou má šest dětí, z toho tři adoptované.

Závislosti byly součástí jeho života

„Přestal jsem se vším kromě alkoholu poté, co jsem založil rodinu,“ pokračoval Pitt ve vyprávění svého příběhu. „Byl to pro mne budíček, potřeboval jsem změnit svůj život. Boj s depresemi mi ale ukázal, kým jsem. Zpětně to vnímám jako velkou školu,“ vzpomíná 56letý Američan. Důležité je podle něj porozumět svým problémům a neschovávat se před nimi. „Opravdovou chybou je vyhýbat se bolesti. Právě horší chvilky nás formují a vytváří příležitost pro změnu, zlepšení,“ myslí si Pitt, který si Angelinu Jolie vzal v roce 2014 po devíti letech jejich vztahu.

S Angelinou Jolie chodil od roku 2005, kdy spolu natáčeli film Pan a paní Smithovi

Jenže v roce 2019 se po třech letech dohadů s Angelinou rozvedli a Bradův boj s psychikou začal nanovo. Tentokrát byla dalším problémem Bradova závislost na alkoholu. „Popravdě, býval jsem v pití dobrý. Dokázal bych držet tempo s Rusem do té doby, než by skončil pod stolem se svojí vlastní vodkou,“ usmíval se Pitt při vzpomínce na svoji nedávnou minulost. Poslední dva roky je ale úplným abstinentem, kromě toho také začal navštěvovat terapeuta, který mu konečně pomohl s jeho psychickými problémy. „Po chvíli hledání jsem našel toho pravého a opravdu mi to moc pomáhá.“ V neposlední řadě dělá také manuální práce nebo jiné kreativní činnosti. Hvězda z Hollywoodu je totiž kromě filmu známá i dalšími zájmy, například designem nebo architekturou. Líbí se mu i hudba Franka Oceana.

Slavný herec a producent ale možná překvapí, když řekne, že není dobrý v projevování emocí. Potřeba je skrývat ale zřejmě vedla právě k jeho alkoholismu. „Jenže pak si uvědomíte, že to všechno jen mírní nějakou bolest. Utíkal jsem od pocitů. Jsem opravdu, opravdu šťastný, že jsem s tím vším přestal,“ váží si Pitt svého rozhodnutí, díky kterému již dnes zvládá o svých problémech mluvit na veřejnosti.

„Nakonec si uvědomíte, tohle se mi nelíbí, ale je to součást mé osoby. Nemohu to popřít, musím to akceptovat. Čelit tomu a pracovat na zlepšení. Protože kdybych to popíral, popírám sám sebe.“

Pokud vás tento příběh z seriálu Cesta Nahoru zaujal, zkuste i ten o fotbalistovi Gianluigim Buffonovi, který najdete na našem webu

Zdroje: hollywoodreporter.com, gq.com, csfd.cz

Foto: pinterest.com