Projekt Na potítku učí maturanty rozumět literatuře

Tereza Stará

Již pár měsíců jsou školy zavřené, ale obávaná maturitní zkouška se přesto nezadržitelně blíží. A studenty straší stejně jako po všechny ty předchozí roky. Jedinou povinnou částí, kterou musí všichni bez rozdílu splnit, je zkouška z českého jazyka, která dokáže pořádně zavařit. Pro ty, co v literatuře stále trochu tápou, vznikl v prostředí českého internetu skvělý pomocník. Projekt Na potítku.

Projekt, jehož název odkazuje na přípravu před zkoušením, založili společně Daniel Zezula a David Jirsa. Ti na vlastní stránku napotitku.cz nebo i pomocí oblíbené webové platformy Youtube nahrávají videa související s maturitními okruhy z češtiny. Jedná se o rozbory knih z povinné četby nebo vysvětlení různých historických období, která se zapsala do světových dějin literatury. Autoři projektu se ale snaží veškeré informace předávat zajímavě a poutavě. Chtějí zkrátka ukázat studentům, že literatura není jenom nuda, ale že může být i zábavná a zajímavá. Chtějí studenty naučit číst mezi řádky.

Ačkoliv se projekt zaměřuje především na maturanty, jeho cílem je oslovit co nejvíce lidí, kteří v literatuře dosud tápali nebo by se jí naopak chtěli věnovat ještě více. Natočená videa jsou kromě studentů skládajících zkoušku dospělosti určená i pedagogům, vysokoškolákům nebo nadšeným čtenářům. Spousta rozborů se týká i těch nejpopulárnějších světových děl a symbolice v nich, která patrně většině čtenářům utekla.

Protože se jedná o mladý projekt, jsou jeho autoři velmi vděční za zpětnou vazbu. Té doposud přišlo poměrně hodně a zatím je vesměs pozitivní. „Odezvy je samozřejmě spousta, komentářů pod videi už teď musí být pár tisíc, docela často chodí i emaily nebo zprávy na Facebooku. Zhlédnutí i odběry na Youtube nám relativně stabilně rostou,“ popsal dosavadní odezvu studentů učitel českého jazyka doktor David Jirsa, který zmíněná videa natáčí.

Celý projekt Na potítku ale úspěšným složením maturitních zkoušek na jaře neskočí. Autoři již teď plánují rozšíření obsahu videí mimo lavice středních škol, cílit chtějí i na složitější odbornou literaturu. „Do budoucna už bych se chtěl trochu vzdálit maturantům, protože všechno podstatné už máme pokryté. Chtěl bych se více věnovat obecným tématům kulturní kritiky, aplikovat teorie různých filozofů, jako byli Žižek, Adorno a Foucault na populární umění nebo vytvářet videoeseje,“ popsal Jirsa budoucí směr celého projektu.

Od jejich videí na Youtube se dá tedy v budoucnu čekat ještě více, než jsou jen maturitní rozbory. I ty jsou ale v současné době jarních termínů maturitních zkoušek vděčným pomocníkem všem, kteří se nechtějí jenom učit obsah nejvýznamnějších literárních památek nazpaměť. Literatura je nádherný, avšak některými studenty nepochopený a opomíjený předmět, který si jednoznačně zaslouží více pozornosti, zájmu a obdivu.

Pokud byste si chtěli kromě češtiny vypilovat i angličtinu, přečtěte si náš článek o učitelích na sociálních sítí

Foto: facebooková stránka Na potítku