Radost z výšlapu na Lysou horu ji inspirovala ke sbírce pro hospic

Michaela Böhmová je žena všestranných dovedností. V ranních a dopoledních hodinách se snaží teenagerům vštípit do hlavy dějepis a zásady češtiny, v hodinách odpoledních pak nazouvá boty a zlézá v horku, dešti i sněhu Lysou horu. Jednoho dne si řekla, že by svoje sportovní kousky a oblíbené místo chtěla spojit a pomoci světu. Vytvořila proto adventní charitativní sbírku pro Mobilní hospic Ondrášek v Ostravě.

Böhmová zdravotnické zařízení nejdřív podporovala jen pasivně, v roce 2016 však došlo ke zlomu. „Celý rok jsem soutěžila v rámci bláznivé akce LH365, kdy jsem na Lysou chodila 2× až 7× denně, potkala spoustu nových lidí a nechala se přemluvit, abych o tom všem napsala knihu. Právě s touto knihou souvisí i počátek mé aktivní podpory Ondrášku. Knihy se prodalo asi 500 kusů a celý výtěžek z akce jsem věnovala právě Ondrášku,“ popisuje začátky Böhmová.

Kasička na podporu sociálního zařízení tak letos stála na vrcholku nejvyšší hory Beskyd už pátým rokem. „Připadalo mi symbolické a správné, když mně Lysá tolik změnila život, pomoci někomu, kdo si na tu Lysou zajít nemůže a tohle štěstí nezažije. Lysá je obrovským nabíječem a životabudičem. Vidím v tom hlubší podtext celé akce,“ vysvětluje Böhmová. Doplňuje, že mnozí svůj dar pak třeba spojují s tím, kolikrát za rok Lysou horu zdolali. Lidé však mohli přispívat i bez nutnosti sportovního výkonu. Peníze mohli darovat přes web Darujme.cz nebo je fyzicky vhodit do kasičky umístěné v Gymnáziu, Ostrava-Hrabůvka.

V Ondrášku už kasičku z Bezručovy chaty a kasičku z gymnázia sečetli, připočetli také částku ze sbírkového účtu a spočítali krásnou částku. Ta činí téměř 49 tisíc a dozajista hospici, pečujícímu o nevyléčitelně nemocné pacienty, včetně těch dětských, pomůže.

Iniciátorka se nenechala zlomit ani současnou situací, ač jí ve výběru peněz házela klacky pod nohy. „Výběr peněz byl kvůli koronaviru zkomplikován. Školy byly částečně uzavřené, Bezručova chata jako hospoda také. Z předchozích let už ale vím, že kdo chce přispět, ten přispěje, podmínkám navzdory,“ hodnotí to pedagožka optimisticky. Zároveň dodává, že má radost, jak se ze sbírky stává tradice a jak se lidé už sami ptají, jestli bude vybírat na hospic Ondrášek znovu.

Učitelka, atletka a spisovatelka v jednom chystá na příští rok v rámci výročí něco nového. Překvapení pro všechny, kteří ji v akcích podporují, ale zatím nechce prozrazovat. Už je však naplno v pracovní fázi. „Snad se to povede a přinese to radost nejen Mobilnímu hospici Ondrášek, ale i všem dobrým srdcím na Lysé hoře, Gymnáziu, Ostrava-Hrabůvka, i všude jinde, kam tato sbírka dosáhne,“ říká Böhmová nadšeně.

Autor: Tereza Sládečková


Hledáte-li nějakou aktuálně běžící dobročinnou sbírku, kterou byste mohli podpořit, můžete vyzkoušet #rostlinyseniorum. Přispěním do ní se budete podílet na vyzdobení seniorských domů zelení.


Zdroj: Michaela Böhmová

Foto: Facebook Michaela Böhmová, Mobilní hospic Ondrášek

Příspěvek vytvořen 18

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy