Půvabná, empatická, milá a poetická. Taková byla podle svých kolegů Hana Maciuchová. Herečka včera podlehla rakovině slinivky, bylo jí 75 let. Noblesní dáma s nezaměnitelným hereckým projevem se zapsala do srdcí filmových, divadelních i rozhlasových fanoušků jako jedna z nejoblíbenějších českých umělkyň. Její celoživotní láskou byla poezie. Místo svého životopisu vydala sbírku básní.
„Už se mi nezdá o tvých ústech, už je znám. Už se mi nezdá o tvých očích, už se v nich propadám,” těmito verši začíná sbírka Hany Maciuchové Nápovědi. Lásku k poezii jí předali její rodiče, kteří byli vášniví ochotníci.
Rodačka ze Šternberku u Olomouce se původně toužila stát lékařkou. Nakonec zvítězila rodinná divadelní tradice a stala se posluchačkou DAMU. Hrála v Divadle za branou a definitivně zakotvila v Divadle na Vinohradech, jehož členkou byla od roku 1971. Mezi její významné divadelní role patří Markétka ve hře Mistr a Markétka, Hera v Shakespearově Mnoho povyku pro nic nebo Judy Garlandová ve hře Na konci duhy. Naposledy se na divadelních prknech objevila v inscenaci Harold a Maude. Ve slavné hře Colina Higginsona si zahrála život milující šlechtičnu.
„Maude může být velkou inspirací právě svou velkorysou povahou. Kéž by takových dam bylo víc,” posteskla si Maciuchová v rozhovoru pro Českou televizi.
Popularitu herečce přinesla především role služebné Anče v Krkonošských pohádkách. „Mankote, Anče, to byla moje radost. Pohádku jsme točili po nocích, jinak nás produkce nemohla sehnat dohromady. Začínali jsme v deset hodin v noci a končili jsme třeba v pět ráno. Byli jsme tak unavení, že jsme se prali o rekvizitu Trautenberkovy postele,” vzpomínala Hana Maciuchová na divácky oblíbený večerníček.
Na televizních obrazovkách se pravidelně objevovala i v seriálech jako Lahůdková Olinka v Ženě za pultem, Vlasta Makovcová v Chalupářích nebo Alena Blažejová v Nemocnici na kraji města. Poslední seriál, ve kterém si herečka zahrála, byla nekonečná sága Ulice. Za ztvárnění učitelky Miriam Hejlové si odnesla několik cen TýTý.
Role učitelky se zhostila i v reálném životě. Několik let vyučovala herectví na Státní konzervatoři.
Maciuchová měla nezaměnitelný hlas. Spolupracovala s Českým rozhlasem. Mimo jiné propůjčila svůj hlas krásné princezně Šahrazádě v rozhlasových Pohádkách tisíce a jedné noci. Byla čestnou prezidentkou mezinárodního festivalu rozhlasové tvorby Prix Bohemia Radio.
Životním partnerem Hany Maciuchové byl herec Jiří Adamíra. Na otázku, kým pro ni manžel byl, odpovídala jedním slovem – láskou. „Naše chápání je tvorba, říkával Jiří. A hrát s ním byl pro mě vždycky neopakovatelný zážitek. Tvořili jsme svou existenci jako roli, která člověka potká jednou za život,” připomíná manžela v knize Hezčí nad všecky je svět herecký.
„Nestyděl jsem se pomyslet, že jsem byl tím, kým jsem,” píše se v poslední básni z hereččiny sbírky. Mistryně slova, obdivovaná herečka s nezapomenutelným šarmem, přísná, ale oblíbená pedagožka. Tím vším byla Hana Maciuchová a za nic z toho se skutečně stydět nemusela.
Autor: Ivana Syrovátková
Zdroj: Česká televize, Hana Maciuchová: Nápovědi, Miroslava Besservová: Hezčí nad všecky je svět herecký
Foto: Česká televize