České tenistky v čele s Krejčíkovou zazářily v Paříži a zapsaly se do historie

Pro všechny české tenisové fanoušky to musela být během uplynulých dvou týdnů nádherná podívaná. Třem českým tenistkám se totiž podařilo na pařížské antuce napsat mimořádnou pohádku, když se probojovaly až do finále Roland Garros, jednoho ze čtyř prestižních tenisových turnajů. Česko tak mělo zastoupení ve finálovém utkání v ženské dvouhře, čtyřhře i juniorské dvouhře. Po vydařeném turnaji a vítězné tečce se mohlo začít slavit.

Barbora Krejčíková a Kateřina Siniaková zopakovaly výhru na turnaji z roku 2018. Krejčíková navíc získala grandslamový double

Už samotná účast ve finále Grand Slamu je velký úspěch, natož když je trojnásobná a nakonec ještě vítězná. Tento mimořádný úspěch započala Barbora Krejčíková, která zahájila vítěznou cestu již na turnaji ve Štrasburku. Tam získala svůj teprve první titul ve dvouhře na okruhu Ženské tenisové asociace (WTA). Předtím se prosazovala především ve čtyřhře. Její současný trenér Aleš Kartus přiznal, že se Krejčíková ve dvouhře vůbec neorientovala a pomohla jí až koronavirová situace, kdy se celý tenisový svět zastavil a ona tak měla čas zapracovat na slabých místech. „Když ke mně přišla, měla perfektně zmáklý debl, hraje čtyřhru promyšleně do detailu jako muži, ale u singlu mi přišlo, že se neorientuje. Dávali jsme dohromady její herní profil, abychom stanovili, jak singla vést. V tom byla počáteční největší potíž.“ vyjádřil se Kartus.

Krejčíková ve Štrasburku ukázala, že se nachází v životní formě a potvrdila to i na Roland Garros. Cesta k vysněnému titulu byla náročná, jelikož vedla přes nasazenou turnajovou pětku Elinu Svitolinovou, grandslamovou vítězku z US Open Sloane Stephensovou či nadanou sedmnáctiletou Cori Gauffovou. V semifinále proti Řekyni Marii Sakkariové musela Krejčíková čelit při mečbolu nespravedlivému soudu rozhodčího. Míček, který byl zahlášen jako out a měl poslat Krejčíkovou do finále, označil hlavní rozhodčí za správný a zápas tedy musel pokračovat. I přes nepřízeň okolností dokázala Krejčíková zápas dotáhnout do vítězného konce, a tak se radovala ze svého prvního postupu do finále Grand Slamu, kde porazila Rusku Anastasii Pavljučenkovovou. Po výhře nakreslila do kamery srdce se vzkazem: „Česko, jste moje největší podpora,“ a na závěr pozvedla nad hlavu pohár Suzanne Lenglenové. Jedna z kapitol pohádky tak byla napsaná.

Šestnáctiletá Linda Nosková s trofejí juniorské šampionky na Roland Garros

Právě tato kapitola byla jedna z nejdojemnějších, jelikož Krejčíková několikrát po konci svých zápasů poslala polibek do nebe směřovaný její bývalé trenérce a wimbledonské šampionce Janě Novotné, která před čtyřmi lety podlehla rakovině. Na ni Krejčíková zavzpomínala i ve svém proslovu k fanouškům po vyhraném turnaji.  „Prošla jsem těžkým obdobím, když Jana odešla na věčnost, ale předtím mi řekla, abych si užívala tenis a zkusila vyhrát Grand Slam. Vím, že na mě odněkud shora dohlíží. Byla mi inspirací, chybí mi, ale věřím, že je teď šťastná,“ sdělila dojatá Krejčíková po zápase.

Fantastická jízda na Roland Garros však pro české tenistky dále pokračovala. Krejčíkovou napodobila šestnáctiletá Linda Nosková, která vyhrála titul v juniorské dvouhře. Stala se tak českou juniorskou grandslamovou šampionkou na Roland Garros po třiačtyřiceti letech od Hany Mandlíkové.

Velkolepý závěr pohádky přišel ve čtyřhře, když nastoupila opět Barbora Krejčíková po boku Kateřiny Siniakové a zopakovaly si tak vítězství na turnaji z roku 2018. „Byly to krásné dva týdny plné emocí. Jsem nadšená, že jsme to takhle dokončily, tuhle jízdu jsme si užily,“ řekla Siniaková v rozhovoru na kurtu. Díky vítězství ve dvouhře i ve čtyřhře získala Krejčíková takzvaný grandslamový double a zapsala se do historie. Po jednadvaceti letech se stala první tenistkou, která něco takového dokázala, předtím se to podařilo v roce 2000 Francouzce Mary Piercové. „Děkuji své partnerce, Katka hrála výborně. Doufám, že nám to bude dál klapat, třeba na olympiádě,“ vyjádřila se Krejčíková směrem k olympijským hrám v Tokiu. Krejčíková se v nadcházejících dnech po spanilé jízdě v Paříži posune na patnácté místo světového žebříčku dvouhry, což je její osobní maximum, a stane se světovou jedničku v dámské čtyřhře.

Autor: Šárka Mazurková


O dalším neuvěřitelném člověku, který se zapsal do historie sportu, napsala rovněž naše redaktorka Šárka v tomto článku.


Zdroj: sport.ceskatelevize.cz, sport.cz, irozhlas.cz

Foto: sport.aktualne.cz, forbes.cz, wtatennis.com

Příspěvek vytvořen 46

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy