Schovávala se před nacisty, poté se stala pětinásobnou olympijskou vítězkou. Gymnastka Keletiová oslavila sto let

Je nejúspěšnější sportovkyní židovského původu v dějinách a zároveň nejstarší žijící olympijskou vítězkou na světě. Její život nebyl lehký. Zažila válku, kvůli židovskému původu nesměla sportovat, přišla o příbuzné během holocaustu a jí samotné se podařilo uniknout z transportu do vyhlazovacího tábora. I přesto se dokázala vrátit zpět ke gymnastice. Vyhrála olympiádu, porodila dva syny a letos se dožila obdivuhodného jubilea – maďarská gymnastka Ágnes Keletiová slaví sto let.

Olympiádu vyhrála až po třicítce, což je v gymnastice vysoký věk

Narodila se 9. ledna 1921 v Budapešti. Byla talentovanou gymnastkou a ve svých devatenácti letech se měla zúčastnit olympiády v Tokiu, jenomže přišla druhá světová válka a olympijské hry se neuskutečnily. Její otec a strýc zahynuli v koncentračním táboře v Osvětimi, matku a sestru zachránil švédský diplomat Raoul Wallenberg. Keletiová se o sebe musela postarat sama. Koupila si falešné dokumenty křesťanské dívky jménem Pirozska Juháncová, nastudovala si celý její život a snažila se mluvit stejným přízvukem. „Jednou mě zastavili fašističtí vojáci a odmítali uvěřit, že nejsem židovka. Musela jsem recitovat všechny údaje ze svých dokumentů, než mě pustili. Srdce jsem měla až v krku,“ sděluje při vzpomínce Keletiová.

Mimo sport hrála Ágnes i na violoncello a snila o profesionální kariéře hudebnice. Po válce však od hudby upustila a začala se naplno věnovat gymnastice. První start na olympijských hrách musela odložit kvůli přetrženému vazu v kotníku, a tak se účastnila až těch následujících v Helsinkách v roce 1952. Její debut na olympiádě proto přišel až v jejích jednatřiceti letech, a i přesto brala zlato na prostných. „Milovala jsem gymnastiku, protože jsem s ní mohla volně cestovat. Naučila jsem se jazyky a poznala svět,“ říká Keletiová, která ke své zlaté medaili přidala ještě další čtyři z Melbourne na kladině, bradlech a prostných. Dokázala tak porazit skoro o polovinu mladší soupeřky a v pětatřiceti letech se stala pětinásobnou olympijskou vítězkou. Kvůli invazi ruské armády do země v reakci na maďarské povstání následoval politický azyl v Austrálii. Pak Keletiová emigrovala do Izraele, kde se svým manžel založila rodinu a přivedla na svět syny Daniela a Rafaela. Zpět do Maďarska se vrátila až v roce 2015, kde momentálně žije v centru Budapešti.

Ágnes Keletiová má za celý svůj život opravdu na co vzpomínat, s úsměvem však říká: „Mluvit o minulosti? Bavme se o budoucnosti, ta je pořád před námi.“

I ve svém vysokém věku je však stále fit. Po svých devadesátých narozeninách se věnovala turistice a před rokem ještě předváděla gymnastický provaz, který ale po domluvě s lékařem dnes už neprovádí. „Miluju život, žiju dobře. Je skvělé, že jsem pořád zdravá. Sice je mi sto let, ale cítím se na šedesát,“ prohlásila Keletiová. A její rada na věčné mládí? „Nedívám se do zrcadla. To je můj trik,“ sdělila agentuře AFP.

Autor: Šárka Mazurková


Na konci loňského roku sportovní svět opustila fotbalová legenda Diego Maradona. Zavzpomínat si na něj můžete v článku našeho redaktora Davida.


Zdroj: sport.aktualne.cz, sport.ceskatelevize.cz, mfdnes.cz

Foto: idnes.cz, timesofisrael.com

Příspěvek vytvořen 46

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy