Dům Tolkiena je nabízen k prodeji. Fanoušci spisovatele z něj plánují udělat muzeum

Populární spisovatel J. R. R. Tolkien, známý zejména pro svou trilogii Pán prstenů a knihu Hobit, napsal svá nejznámější díla v domě, který je nyní nabízen k prodeji. Dům se nachází v Oxfordu, necelých sto kilometrů od Londýna. Fanoušci díla věhlasného spisovatele se rozhodli pomocí crowdfundingové kampaně z domu vytvořit spisovatelovo muzeum.

Jestliže patříte k příznivcům díla proslulého spisovatele Johna Ronalda Reuela Tolkiena, zpráva ohledně prodeje domu, ve kterém část svého života pobýval, je pro vás velmi významná. Nejedná se totiž o standardní prodej nemovitosti, ale o potencionálně uskutečnitelný projekt, který by se v případě úspěšného naplnění mohl pro fanoušky autora stát senzací.

Projekt se nazývá Northmoor, což je název ulice, ve které se dům spisovatele nachází. Pokud by se fanouškům podařilo nasbírat cílovou částku, projekt bude uskutečněn. V případě, že bude kampaň nadmíru úspěšná, plánují vytvořit i hobití dům. Projekt založila anglická spisovatelka Julia Golding, přičemž se domluvila se současným majitelem, že spisovatelův dům nebude po dobu tří měsíců, kdy kampaň probíhá, nabízen nikomu jinému.

Kampaň podpořily známé osobnosti, z nichž některé byly zapojeny v adaptacích spisovatelových děl. Mezi ně patří například Ian McKellen ztvárňující v adaptaci Pána prstenů čaroděje Gandalfa, Martin Freeman, herec Bilba Pytlíka, hlavní postavy trojdílné adaptace knihy Hobit nebo John Rhys-Davies, trpaslík Gimli z Pána prstenů.  Kromě zmíněných umělců projekt dále podpořil například proslulý herec Derek Jacobi či známá zpěvačka Annie Lennox.

„Celosvětová základna fanoušků Tolkiena je obrovská, ale nikde na světě neexistuje žádné Tolkienovo muzeum nebo něco tomu podobného,“ uvedla Julia Golding. Někteří slavní spisovatelé již takové centrum mají. Zdá se tedy, že pro fanoušky Tolkiena a jeho díla je tento projekt nadmíru zajímavý. Byl by totiž nejen oslavou populárních knih autora, ale i poctou jeho výjimečnému talentu.

Autor: Adam Aubrecht


Pokud vás zajímají osudy nemovitostí, v nichž dříve žili známí spisovatelé, přečtěte si také článek o Ernestu Hemingwayovi a jeho tehdejším sídle na Floridě.


Zdroj: tyden.cz, wave.rozhlas.cz, e15.cz

Foto: wave.rozhlas.cz, architecturaldigest.com

Příspěvek vytvořen 12

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy