Dobrý tipy na cesty: Jordánsko

Jordánsko je skutečně skrytý klenot. Nádherná země, která doplácí na svou polohu uprostřed rozbouřeného muslimského světa, má skutečně co nabídnout. Najdete tu jeden ze sedmi divů světa, poušť zapsanou na Seznamu světového dědictví UNESCO, nejslanější moře na světě, a především neuvěřitelně milé a pohostinné lidi.

Slavná pokladnice v Petře

Pro Čechy nebyla cesta do Jordánského hášimovského království ještě nikdy tak snadná. Letecká společnost Ryanair totiž spustila svoji nejdelší přímou linku z Prahy do jordánského hlavního města Ammánu. Tento kouzelný stát je navíc zatím stále většinou turistů neobjeven a spoustu památek tak budete mít jenom pro sebe. Teď je tedy ten nejlepší čas proto sbalit si kufry a vyrazit.

Jediná jordánská metropole Ammán toho z památek nemá moc co nabídnout, určitě ale nevynechejte zdejší starověké osídlení, které ukrývá antický chrám i římské divadlo, a navštivte jeden z místních trhů, kde ucítíte vůni orientálního koření a ovoce.

Po prohlédnutí severu země se vydejte dolů na jih po Královské silnici, která nabízí úchvatná panoramata. Cesta také ukrývá mnoho pokladů v podobě biblických, antických i středověkých památek, jako je bájný hrad Mukawir, antické město Umm ar-Rasas, přírodní rezervace Dana, křižácký hrad Karak nebo byzantské město mozaik Madaba. Vrcholem jízdy po Královské silnici je pak bezesporu antické město a jeden ze sedmi divů světa – Petra.

Oáza v poušti Wadi Rum

Mnoho turistů přijíždí do Jordánska právě kvůli tajemné Petře. A není se čemu divit. Toto místo je opravdu úchvatné, mnohem rozlehlejší, než čekáte, a mnohem krásnější, než se povídá. Není tu pouze nejznámější pohled na pokladnici, ale i několik královských hrobek, vysoko položený klášter, chrámy, vysoké obětiště a především výhledy. Na prohlídku hlavního města starověké říše Nabatejců si určitě nechte aspoň dva dny.

Na samotném jihu země je toho naštěstí také hodně k vidění. Začněte červenou pouští Wadi Rum, kde si budete připadat jako na Marsu. Obdivujte vysoké hory a skalní mosty, večer se kochejte západem slunce na jedné z písečných dun a rozhodně zde zůstaňte přes noc. Pozorování hvězd na poušti je zážitek na celý život. Podle spousty turistických průvodců je právě toto místo nejkrásnější částí celého Jordánska. Z Wadi Rum už je to pak kousek do přímořského města Akaby, které leží na pobřeží Rudého moře a nabízí skvělou příležitost k potápění.

Nadnášející mrtvé moře

Cestou zpátky na sever do hlavního města nevynechejte jednu z pláží Mrtvého moře. Voda má konzistenci asi jako pořádně osolený olej a nedovolí vám se potopit, rozhodně si nezapomeňte udělat fotku, jak si uprostřed moře čtete noviny. Nedaleko Mrtvého moře leží hora Nebo, která také stojí za návštěvu. Právě sem totiž Mojžíš přivedl svůj lid, pohlédl na Zemi zaslíbenou a zemřel.

Ačkoliv výčet jordánských památek je skutečně úctyhodný, ten největší zážitek z celé země pro vás bude setkání s místními lidmi, kteří si stále ještě příliš nezvykli na turisty ze Západu. O to víc se budou snažit vám pobyt zpříjemnit. Pozvání na pravý černý čaj s pořádnou dávkou cukru není výjimka, rádi vám i pomůžou zastavit jeden z jejich autobusů bez jízdního řádu, poradí kudy kam nebo nechají nektarinky z tržnice jako dárek, když nemají na vrácení.

Poslední rada na závěr patří mladým ženám. Schovejte kolena. Muži i ženy tam na ně totiž nedokáží přestat koukat.

Autor: Tereza Stará

Foto: Tereza Stará

Příspěvek vytvořen 57

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy