zdroj: FB Masarykova univerzita

Daruj krev a oslav výročí založení MUNI

Krev je nedílnou součástí těla, a přesto je jí stále málo. S tímto faktem se potýkají všichni zdravotníci i studenti Lékařské fakulty Masarykovy univerzity, kteří si díky praxi v nemocnicích uvědomují hrozbu jejího nedostatku. A proto se fakulta rozhodla při příležitosti 100. výročí založení univerzity spustit projekt s názvem 100 litrů DÍKY MUNI.

zdroj: FB Masarykova univerzitaTento projekt se snaží zajistit dostatečné množství pravidelných dárců v celé České republice. Jeho cílem je získat minimálně 100 litrů krve, podpořit pravidelné dárcovství krve a symbolicky vlít univerzitě novou krev pro dalších sto let existence.

Do tohoto projektu se mohou zapojit všichni studenti, zaměstnanci, akademici, ale i veřejnost. Zájemci se mohou registrovat na oficiálních stránkách projektu darujkrev.muni.cz a přijít darovat krev nově již do 28. ledna 2020.

První odběry odstartovaly ve středu 23. října na dvou brněnských pracovištích. Dárci se mohou dostavit do Transfuzního a tkáňového oddělení Fakultní nemocnice Brno nebo do Krevní banky ve Fakultní nemocnici u sv. Anny v Brně, která nově zahajuje provoz.

„Na darování krve se nám přihlásilo už víc jak 400 dárců a zájemců stále přibývá. I na základě toho jsme přidali další termíny. Celý projekt se tak bude ukončovat až 28. ledna 2020 právě v den 101. narozenin Masarykovy univerzity,“ sděluje koordinátorka projektu Natália Antalová, která už v minulosti podobné projekty organizovala.

zdroj: FB Masarykova univerzitaJiž před čtyřmi lety přišla s nápadem založit projekt s názvem Buď jak lev a daruj krev pod hlavičkou organizace IFMSA CZ, která má pobočku v Brně na lékařské fakultě (pozn. red.: samotná organizace IFMSA figuruje po celém světě).

„Během praxe v nemocnici jsem měla možnost vidět pozitivní přímý dopad při podání krevní transfúze pacientovi, který ji nevyhnutelně potřeboval. Uvědomila jsem si, jakou nezastupitelnou roli tato tekutina v našem životě hraje, o to mě víc mrzelo, když jsem viděla, že máme, v našich vlastně ideálních podmínkách na život, období, kdy je krve, respektive určité krevní skupiny, nedostatek a transfuzní stanice prosí dárce, aby přišli krev darovat. Velmi mě proto těší, že se právě Lékařská fakulta MU rozhodla přijít s takovým projektem a já můžu být jeho součástí. Právě my, studenti a zaměstnanci LF, bychom měli být příkladem a rozšiřovat povědomí o potřebě darování krve,“ dodává Antalová.

Krev mohou darovat zájemci, kteří jsou starší 18 let a váží víc než 50 kg. Pokud půjdete darovat krev poprvé, stačí přijít na vyšetření před odběrem, na základě kterého zjistíte, zda se dárcem můžete stát. Odebírá se 450 ml krve a zabere to zhruba pět až deset minut.

Autor: Nela Kadlečíková

Foto: Facebook Masarykovy univerzity

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy