České studentky práv uspěly v právnické soutěži FDI Moot

Mezinárodní klání mladých právnických nadějí z celého světa dopadlo překvapivě dobře pro tým českých studentek z Univerzity Karlovy z Prahy. Tým ve složení Helena Švandová, Zuzana Strnadová, Katarína Kruľová a Nikola Klímová v konkurenci více než sta vyhlášených světových škol skončil na skvělém, a pro někoho jistě překvapivém, druhém místě.

Celosvětové soutěže se přitom účastnily i takové prestižní univerzity jako je například Harvard či Lomonosova univerzita z Ruska. Jen pro upřesnění, v ústním kole získal český tým druhé místo, v celkových výsledcích z 48 týmu pak místo čtvrté.

Formát soutěže

Studenti a studentky právnických fakult z celého světa řeší po týmech soudní případy z různých oblastí práva založené na skutečných událostech. Soutěž má dvě části, a to písemnou a ústní, při které má každý tým pouhých 40 minut na argumentaci. Na samém začátku týmy vypracují část písemnou, kde podle svých schopností dají dohromady zadání k danému případu, poté následuje důležitější část, ta ústní. Jednotlivé univerzity soutěží ve vyřazovacích soubojích vždy jedna proti druhé. S nadsázkou můžeme říci, že úspěšnější je ten tým, který umí lépe argumentovat. Právnické týmy ovšem zkoušejí zastávat stanoviska obou stran sporu. O vítězi rozhodují rozhodčí z řad soudců a profesorů práva.

iHned.cz

Jaká byla cesta soutěží pro náš tým a čím si samotné aktérky vysvětlují velký úspěch?

 Studentky Právnické fakulty UK nastoupily proti několika velmi prestižním univerzitám z Číny, Brazílie, Argentiny, nebo dokonce Kolumbie a USA. V posledním finálovém kole, které se konalo v americkém Bostonu, se utkaly s týmem z Indie, který nakonec pro české studentky byl nad jejich síly, byť jen o malý kousek.

Naší silnou stránkou byla soudržnost, většina týmů bývá dost individualistická, každý se snaží prezentovat sám sebe. U nás to bylo naopak,‘‘ říká členka českého týmu Zuzana Strnadová.

Naše příprava byla v porovnání s prestižními univerzitami tak trochu narychlo. Začaly jsme v srpnu a byla to každodenní práce při zaměstnání a brigádách,‘‘ vzpomíná Helena Švandová, další členka týmu.

Méně času na přípravu se nakonec ukázalo být výhodou, mohly jsme spíše více improvizovat něž strojově přeříkávat to, co jsme si připravily, to byla jednoznačně silná stránka našeho týmu,‘‘ dodává další členka české výpravy Nikola Klímová.

Fakt, že se jedná o bezpochyby nemalý úspěch dokazuje i to, že například tým studentů z Harvardu, které české právničky porazily, má výrazně lepší podmínky. Vybraní studenti se po celý rok aktivně věnují pouze přípravě, mají osobní kouče a nemusí řešit jiné studijní povinnosti. Je hezké, že se tentokrát ukázalo, že někdy není třeba mít nejlepší podmínky, ale dát tomu to, co to potřebuje a obnáší.

U nás bohužel takové možnosti nemáme, přesto jsme schopni porazit ty nejlepší univerzity na světe de facto na koleni,‘‘ vysvětluje kouč českých studentek Michal Stanek, který nyní pracuje v jedné z mezinárodních právnických společností.

Za celý tým DobrýchZpráv českým právničkám gratulujeme a přejeme mnoho dalších úspěchů!

Autor: Jiří Kuchař

zdroj: frekvence1.cz,ihned.cz, refresher.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy