Sezname, kolik je hodin? Firma vytvořila prvního hlasového asistenta v češtině

Možná se to stalo i vám – jste majitelem mobilu například značky Apple, zrovna řídíte a potřebujete někomu zavolat. Hlasovému asistentovi Siri proto sdělíte, koho chcete vytočit, a ejhle, váš mobil vytočí úplně někoho jiného. A k omylu stačí opravdu málo, hlasový asistent totiž nezná češtinu. Bohužel i další větší asistenti, díky kterým můžete ovládat svůj mobil či reproduktor, fungují pouze v angličtině. To se však rozhodl změnit Seznam, který zahájil vývoj hlasového asistenta v češtině. Uživatelé si v současnosti mohou stáhnout veřejnou testovací verzi pro telefony s Androidem.

Firma Amazon má svého hlasového asistenta, tedy spíše asistentku, Alexu. Uživatelé elektroniky Apple mohou své požadavky sdělovat skrz asistenta s názvem Siri. Google to pojal jednoduše a svého asistenta nazval Assistant. Háček je v tom, že ani jeden ze zmíněných hlasových asistentů neumí česky. V Seznamu se této slabosti rozhodli využít a prorazit na tuzemském trhu s vlastním hlasovým asistentem.

„Máme nyní unikátní příležitost. Jsme jediní na trhu s asistentem, na kterého lze mluvit česky,“ sdělil pro CzechCrunch Adam Raška, seniorní produktový manažer v Seznam.cz.

Hlasový asistent internetového velikána se jmenuje prostě – Seznam.

Vývoj však není u konce, firma má k ovládáním hlasem ještě vize do budoucna. „Zatím nám často lidé říkají: ‚To mám mluvit na telefon, když chci něco najít? Že nebudu psát?‘ Pokud to funguje dobře, lidé se to ale rychle naučí. Naší ambicí je jít rychle dopředu a zdokonalovat našeho asistenta, aby díky němu mohli jednoduše ovládat naše služby i mnoho dalšího, co běžně na telefonech dělají,“ popisuje Raška.

Asistenta Seznam lehce aktivujete i ve svém mobilním telefonu, stačí, když si stáhnete aplikaci Seznam.cz a následně pak v sekci „vychytávky“ příslušnou službu povolíte. Aplikace si vyžádá přístup k mikrofonu a dále je také nutné jí dovolit provoz nad dalšími programy. Postup už je pak stejný jako u jiných hlasových asistentů – zavoláte „Sezname“ a zavolání doplníte svým požadavkem.

Aplikace nabízí i malou ikonku na okraji displeje, jež nese podobu pejska Krastyho, maskota Seznamu. Kliknutím na něj pak můžete otevírat menu aplikací. Asistent vám na váš požadavek například nastaví budík, spustí časovač nebo otevře Mapy.cz.

Firma na jeho vývoji pracuje zhruba od roku 2019. Dnes už si uživatelé mohou stáhnout zkušební betaverzi pro mobily s operačním systémem Android. Letos už však tým dokončuje i všechny potřebné práce, aby si českého asistenta mohli stáhnout i vlastníci mobilu s operačním systémem iOS. Tam však bude verze oproti Androidu trochu jiná, protože operační systém od Apple je pro vývojáře třetích stran omezený. Nejde například přebít výchozí hlasovou asistentku Siri, a tak člověk nebude moct zavolat „Sezname“.

Vývojářský tým má doposud velmi dobré ohlasy, třebaže se jedná pouze o betaverzi. Firma tak má šanci ukázat, že i tuzemská společnost může přebít tu americkou.

Autor: Tereza Sládečková


Seznamte se také s aplikací Bright Sky CZ, která společně s doručovateli a kurýry pomáhá obětem domácího násilí. Ptáte se, jak to funguje? Čtěte v našem článku!


Zdroj: czechcrunch.cz, lupa.cz

Foto: czechcrunch.cz, zive.cz

Příspěvek vytvořen 18

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy