Zasadit strom koupí náramku? To je projekt Earthkarma

Dne 13. února 2019 odstartoval projekt českého páru, Františka Stejskala a Nely Pairleitner, Earthkarma. Prodávají ručně vyráběné minimalistické náramky s korálky z achátu, za každý prodaný náramek se zasadí strom. Stromy sadí jejich partnerské organizace po celém světě, Amazonský deštný prales nevyjímaje. Náramky vyrábí dvojice sama doma. Za každý zakoupený kousek dostane zákazník certifikát o vysazeném stromu. Naše redakce se se zakladateli projektu spojila a přináší rozhovor o jejich práci i připravovaných novinkách.

Achátový náramek ruční výroby

Kdo je tvůrcem projektu, řekněte něco o vašem životě. Zaměstnává vás Earthkarma naplno, nebo máte ještě jinou práci?

Projekt jsem založil já, František Stejskal s přítelkyní Nelou Pairleitner. Já jsem velký milovník sportů, přírody, rád čtu a poslouchám podcasty. Nela se věnuje fotografii, umění a studiu, máme doma menší ateliér a občas pořádáme vernisáže v Rakousku a v Česku. Oba jsme velcí milovníci přírody a cestování. Dlouho jsme přemýšleli nad nějakým projektem, který by byl právě s přírodou spojený. Nakonec jsme se rozhodli právě pro ruční výrobu achátových náramků, za které se navíc zasadí strom. Design jsme po měsíci zkoušení zvolili minimalistický v kombinaci s pravým achátem. Ukázali jsme je našim známým a blízké rodině a vše sklidilo obrovské nadšení. Asi tři měsíce trvaly přípravy, výběr organizací a zkrátka museli jsme všechno zařídit. Nakonec jsme projekt spustili dne 13. února 2019.

Já se od oficiálního spuštění Earthkarma věnuji naplno. V době příprav jsem však byl ještě zaměstnaný, ale nebylo reálné vše stíhat. Nela ještě pracuje jako zdravotní sestra, ale je opravdu náročně mít dvě zaměstnání a pracovat někdy i 14 hodin denně, a ještě se starat o její dvě děti. Takže doufáme, že i ona se bude moci naplno věnovat pouze Earthkarma.

Máte přesné lokality vysazených stromů? Jak vybíráte místa a spolupráce s organizacemi na výsadbu stromů?

Nyní dostáváme od organizací certifikáty s přesnými počty zasazených stromů a místem zasazení. Naposledy to bylo například 400 ovocných stromů v Indii (Marora, Ghaghas). U organizací si můžeme vybrat z cca 10 míst, kde stromy chceme zasadit. Stromy zasazujeme většinou v chudších oblastech, jelikož místní lidé tak dostanou práci, z ovocných stromů poté i obživu a přijde nám to nejvíce užitečné.

Vybrat organizace pro spolupráci není úplně jednoduché. Je pro nás důležité, aby organizace mohly sledovat a evidovat počty zasazených stromů. Chceme, aby o stromy bylo dobře pečováno a hned po zasazení neuschly. Zatím je úspěšnost okolo 90 %, což je opravdu vysoké číslo.

Plánujete projekt rozšířit? Například sázet stromy v České republice, přidat k náramku i souřadnice nového stromu, nebo třeba rozšířit výrobu o další produkty?

Na rozšiřování pracujeme neustále. Nyní jsme domluvili spolupráci s další organizací – Plant for a planet. Zrovna jsme podepsali tříletou smlouvu na výsadbu stromů. Tato organizace je evropská s působností po celém světě. Brzy pro nás tedy začnou sázet stromy, a dokonce i zasílat souřadnice a satelitní snímky. Budou pro nás také pořádat přednášky ve školách, o sázení stromů, ekologickém systému a o tom, jak se celkově chovat k přírodě.

Rozšiřovat chceme také o produkty. Brzy bude možné zakoupit i trička s ekologickým potiskem, vyrobené Fair trade z biobavlny. Dlouho jsme vybírali dodavatele, jelikož chceme nejvyšší kvalitu a výrobky z EU. Dále připravujeme Earthkarma náramky přátelství a přívěsek.

Co tedy dostane zákazník, který koupí Earthkarma náramek?

Dostane originální ručně dělaný výrobek, zatím se jedná o achátový náramek, s krásnou ručně vyráběnou pečetí se stromem. Za každý výrobek necháme zasadit minimálně jeden strom, část peněz jde i na projekty pro přírodu. Takovými projekty jsou myšleny např. přednášky ve školách, připravované akce s organizací Zachraňme Lesy, jednorázové výsadby stromů a mnoho dalších.

Náramek je možné zakoupit na oficiálních stránkách projektu http://www.earthkarma.cz .

Autor: Karolína Krhutová


Stejně jako lidé po celém světě i my se snažíme zachránit drahocenné lesy, proto se Státní podnik Vojenské lesy a statky ČR rozhodl vysadit v letošním roce neuvěřitelných 23 milionů sazenic.


Fotografie: Oficiální Facebookové stránky Earthkarma

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy