Vyvézt babi s dědou na rikše? V Ústí nad Orlicí ano, startují projekt #babiJede

Propojit generace a přinést seniorům více zábavy do života. Takovou myšlenku má projekt #babiJede, který spouští v dubnu spolek Spousti v Ústí nad Orlicí. Z výtěžku festivalu Jeden svět koupili elektrickou rikšu, která bude sloužit dobrovolníkům k tomu, aby vzali babičky a dědečky na vyjížďku po městě a okolí. Iniciativa vznikla před několika lety v Dánsku a od té doby inspirovala mnoho zemí.

Rikša, na které dobrovolníci vyvezou seniory na výlet

Rikša vypadá jako tříkolka, má zastřešené sedátko a po stranách repráčky pro případné přehrávání hudby. Disponuje dvěma bateriemi, protože jsou v plánu i trasy po okolních cyklostezkách. „Primárně bude elektrokolo sloužit Centru sociální péče na sídlišti Štěpnice, výhledově by ho mohla využít i veřejnost s tím, že by si lidé mohli rikšu půjčit pro svoji babičku nebo dědečka. Začneme v centru a uvidíme, jak se vše vyvine, jak bude rikša vytížená,“  konstatoval Petr Kulhavý, předseda spolku Spousti.

Momentálně spolek hledá dobrovolníky, kteří seniory na cyklovyjížďku vezmou. Dobrovolníci si začátkem dubna rikšu vyzkouší, aby se ji naučili ovládat a koncem dubna jsou v plánu první výlety. „Jako dobrovolník jsem se přihlásila, protože mi to přijde jako moc hezký počin na propojení generací. Udělám tak babičkám a dědečkům radost tím, že je vyvezu na místa, kam se oni sami nedostanou a třeba se i vzájemně obohatíme,“ řekla dobrovolnice Lenka. Díky tomu, že je rikša elektrická, nejsou žádné nároky na kondici dobrovolníků. 

Ústí nad Orlicí je jedno z prvních měst, které se v České republice do celosvětového projektu Cycling without age neboli Cyklistika bez věku zapojilo. Rikša jezdí i v Otrokovicích, Ústí nad Labem, Kadani a Mladé Boleslavi. Všude sklízí úspěch na straně dobrovolníků i seniorů. V Česku sice vznikl hlavně hashtag #babiJede, ale samozřejmě platí, že i #dědaJede. 

Autor: Adéla Sobotíková


Umožnit seniorům být blíže přírodě můžete také prostřednictvím projektu #rostlinyseniorum, který propojuje generace a jejich lásku k přírodě.


Zdroj: pardubice.rozhlas.cz, orlicky.denik.cz
Foto: wydaily.com, orlicky.denik.cz (archiv Spousti)

V zahraničí projekt funguje už několik let pod názvem Cycling without age
Příspěvek vytvořen 50

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy