Simpsonovi a vzdělávání? Projekt s názvem Žlutá historie pomáhá studentům s dějepisem

Tento americký seriál kreslené žluté rodiny ze Springfieldu se vysílá již přes třicet let. Divácky je stále oblíbený hlavně u mladšího publika, především jako zdroj zábavy. To však neznamená, že nemůže být i poučný. Loni na podzim přišel Šimon Kadeřávek jako čerstvý absolvent Pedagogické fakulty Univerzity Karlovy s nápadem využít seriál i takto. Založil účet na sociální síti Instagram, kde pod názvem Žlutá historie objasňuje reference na historické události, které se tu a tam v Simpsonových objeví. A není jich málo.

Simpsonovi kromě svých vtipných příhod oplývají referencemi. A to jak na jiné filmy či seriály, tak na historické události a postavy. Nepřehlédnutelné jsou tyto reference v epizodách přímo dedikovaným dějinám. Například v epizodě Toulky historií s Marge (S15E11) pomáhá modrovlasá Marge dětem s referáty tak, že jim vypráví příběhy o Jindřichovi VIII., Mozartovi nebo Indiánce Sacagawee, která pomáhala zmapovat americký Západ. A pro ty méně jasné odkazy, celkové shrnutí a zasazení do kontextu vytvořil Šimon Kadeřávek profil na instagramu s názvem Žlutá historie. „Účet jsem založil na popud své bakalářské práce, která se věnuje historické komparaci. Projekt měl být primárně určený pro mě. Jednoduše proto, abych měl všechny reference a odkazy na jednom místě,“ popisuje autor motivaci ke vzniku projektu.

Žlutá historie vždy ukáže konkrétní scénu s referencí ze seriálu a k ní poté dodá vysvětlení s originální předlohou. Zatím zde můžeme najít přes třicet příspěvků, mezi které patří například Alžběta I., Ludwig van Beethoven nebo americký prezident Johnson tahající bígla za uši, který mimo jiné patří k autorovým nejoblíbenějším. Ostatně k oblibě Simpsonových se Šimon staví jasně: „Myslím si, že oblíbenost vznikla někdy v dětství. Postupně to sílilo až se z toho stala láska na celý život. Simpsonovi mě budou asi provádět až do smrti“. V seriálu samotném však můžeme narazit i na české reference. V jednom díle se objeví pražský golem, v jiném si Patty a Selma stěžují na československé zásuvky. Při návštěvě Irska můžeme zahlédnout Markétu Irglovou, která s Glenem Hansardem získala Oscara za romantickou píseň Falling Slowly.

Simpsonovi se nepřetržitě vysílají již od roku 1989. Do České republiky dorazila tato americká rodinka v lednu roku 1993, tedy krátce po jejím vzniku. Původně se až do sedmnácté řady vysílal seriál na stanicích České televize ČT1 a ČT2. Po roce 2010 přešli Simpsonovi na kanál Prima Cool, kde si je můžeme pustit dodnes. Slovenské televizní stanice vysílají rodinu Simpsonovcou v českém znění. Český dabing patří podle samotných tvůrců seriálu k nejlepším na světě.

Autor: Jan Myšák


Vzdělávat se v oboru historie zábavnou formou můžete také pomocí české aplikace Loxper. Z klasické procházky tak vznikne naučná stezka dějinami naší země.


Zdroje: iRozhlas.cz, Instagram.com

Obrázky: Instagram.com

Příspěvek vytvořen 10

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy