Jeden (Dobrý) svět: Jak se nezlomná aktivistka Masíh Alínežád stala hlasem boje za svobodu

Ráno si oblékám, co chci, vlasy nosím pravidelně světu na odiv a rozpuštěné. Pokrývku hlavy nasazuji, kdy chci a kdy to uznám já za vhodné. Za moje názory mi nikdo nevyhrožuje umlácením. Můžu jezdit na kole a dělat spoustu dalších věcí. Nikdy jsem za tyto, pro mě maličkosti, nebyla tak vděčná jako po zhlédnutí snímku Buď můj hlas, jenž byl promítán v rámci festivalu Jeden svět Olomouc.

Dokumentaristka Nahid Persson ve snímku Buď můj hlas zachycuje strasti i radosti energické bojovnice, aktivistky a novinářky Masíh Alínežád. Masíh již od útlého věku vzdorovala nespravedlnostem, které v Íránu zakoušela. Zatímco její bratr mohl hrát volejbal či fotbal, zpívat na veřejnosti nebo jezdit na kole a nemusel být zahalený, pro ni platil pravý opak.

Radost z vyrostlých květin na zahradě, zármutek kvůli bratrovi, jehož uvěznil režim. Inspirativní videa žen a mužů bojujících proti režimu. Pláč naříkajících matek, které přišly o své syny. Film je jako horská dráha, během které zakouším radost, smutek, zklamání, ale i naději. Režisérka zachycuje život aktivistky žijící v exilu v USA, postupně nás více a více seznamuje, jak se sympatickou Masíh, jejíž snaha a touha po svobodném Íránu, po svobodných ženách, je skutečně nakažlivá, tak i s přísným režimem, jenž v Íránu panuje. Ženy bez hídžábu totiž často čekají urážky, fyzické násilí, ale i vězení.

Tak jako Masíh, i režisérka dokumentu pochází z Íránu. Během natáčení se z nich stávají kamarádky. Možná právě díky tomu je snímek tak ryzí. Film zachycuje nelítostný boj. Tvrdý íránský režim by byl nejšťastnější, kdyby aktivistka zmizela z povrchu zemského, to se mu ale naštěstí nedaří. I přes výhružky smrti se Masíh nevzdává, věří, že bojuje za správnou věc, i když s ní nemluví vlastní matka, i když jí režim zavřel do vězení bratra.

Ženský hlas nemá v íránské společnosti právo býti slyšen, přesto je to hlas íránské ženy, který se stane hlasem milionu lidí kritických vůči krutému režimu.

Autor: Kristýna Krejčí


Olomoucká odnož festivalu Jeden svět je u konce. Pokud jste jej nemohli navštívit, nezoufejte. Na našem webu si totiž můžete přečíst spoustu recenzí i z minulých let.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás podpořit? Zavítejte na náš Patreon! Prostřednictvím drobné částky nás můžete měsíčně i jednorázově podpořit a pomoci nám dále se rozvíjet.


Foto: archiv JS

Příspěvek vytvořen 44

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy