Recenze: Elvis. Král rock’n’rollu je jen jeden. Ten, který vás zvedne ze židlí

Na pódium vstupuje mladík v růžovém obleku, s mohutným účesem, očními stíny a začíná zpívat do – pro tehdejší bělošské zpěváky – velmi neobvyklých tónů. Do tónů černošské hudby. Americké publikum je v šoku, ale postupně začíná propadat nakažlivému charisma mladého zpěváka. Nový film Elvis, jak už název vypovídá, pojednává o strastiplném životě legendárního rockového zpěváka Elvise Presleyho, jeho hvězdné kariéře, vzestupech i pádech. Jak se z obyčejného mladíka z Memphisu stala ikona rock’n’rollové hudby. A jak provokativní pohyby a neobvyklý zvuk změnily celou hudební scénu padesátých let.

Elvis se stal hitem letošního začátku léta. Tento film však není natočen klasickým životopisným stylem. Naopak, jeho režisér Baz Luhrmann vytvořil dílo, které se vymyká běžnému chápání hollywoodskému snímku. Luhrmann používá velmi extravagantní záběry, dvojité obrazy a velké množství barev. Dalo by se říct, že zaskočil své publikum stejně extravagantně, jako Elvis Presley zaskočil hudební fanoušky ve své době, a to je velmi příhodné. Režisérův styl jsme mohli obdivovat už například u snímku Velký Gatsby, v hlavní roli s Tobeym Maguirem a Leonardem DiCapriem. Ne všem bude toto neobvyklé pojetí obrazu vyhovovat, jak ostatně napovídají také rozporuplné recenze na samotného režiséra, ale jedno je jisté – nudit se u dívání nebudete, a to i přesto, že film trvá dvě hodiny a třicet devět minut. Život a dílo někoho tak ikonického, jako byl právě Elvis Presley, se totiž zkratkovitě do klasické devadesátiminutové stopáže ani shrnout nedá.

Jak napodobit ikonu

Děj je vyprávěn z pohledu milovaného i nenáviděného Presleyho manažera, Toma Parkera. Toho ztvárnil známý Tom Hanks, ovšem maskován až k nepoznání, a proto je potřeba vzdát hold také kostymérskému a maskérskému týmu. Způsob, jakým pak ve filmu stoupá napětí, chytá diváky za srdce od začátku do konce. Elvise si zde zahrál mladý talentovaný herec Austin Butler, který podle svých slov věnoval přípravě na velkou roli přibližně dva roky. „Dovolil jsem si být jím posedlý. Začal jsem číst všechno o něm, poslouchal jen jeho hudbu a hledal způsob, jak ztvárnit někoho tak ikonického, koho už imitovalo nespočet lidí přede mnou,“ líčí Butler. A jeho obětavost pro tuto roli se určitě vyplatila. Během sledování filmu budete žasnout nad tím, jak věrohodně herec předvádí Presleyho ikonické provokativní pohyby a známá vystoupení.

Padouch, nebo hrdina?

Děj se sice točí kolem hvězdy Elvise, ale jeho hlavním protagonistou a vypravěčem je již zmíněný manažer Tom Parker. Ten otevírá film silnými slovy: „Lidé si myslí, že já zabil Elvise Presleyho, ale to není pravda. Já ho vytvořil.“ Komplikovaný vztah, který tito dva muži během Elvisovy kariéry měli, zůstává pro mnoho lidí tajemstvím. Během Elvisova života ho jeho manažer finančně zneužíval a ovládal, takže padoucha tohoto příběhu netřeba hledat daleko.

Snímek ale ukazuje, že ne vše je tak jednoduché, jak se může zdát na první pohled. Postupně divákovi dochází, že Presley byl svým uměním až posedlý. Jeho touha stát se výjimečným a neobyčejným se často odrážela na jeho vztahu s manželkou Priscillou a dcerou Lisou. Jeho světlo uhaslo v roce 1977, ale stopa, kterou král rockové hudby za sebou zanechal, je patrná dodnes. Těžko byste hledali člověka, který by jméno Elvis Presley neznal, a to i přesto, že se narodil až dávno po zpěvákově smrti. Film krásně poukazuje na to, jak vás vaše odlišnosti dělají výjimečným a odvaha udělat věci jinak, riskovat a nebát se, je vždy správným krokem k tomu stát se hvězdou. Nebude totiž nijak přehnané říct, že právě kontroverze byla Elvisovým druhým jménem, a jeho provokativní vystupování bylo pro mnoho fanoušků tak trochu zakázaným ovocem.

Nedílnou součástí snímku je pak samozřejmě také ikonická hudba. Naprostá většina z nás se při poslechu takové hitovky jako je Hound Dog neudrží v klidu a tancovat bude i v duchu na sedačkách, ne-li celou domů z kina. Skladby jsou navíc ve snímku dobře rozložené, takže nebudete mít pocit, že se díváte na muzikál, ale naopak vám každá další známá písnička zpestří celkový dojem z filmu. Kromě největších hitů samotného Elvise navíc ve filmu zazní i nové soundtracky dnešních hvězd, jakými jsou například Doja Cat nebo Eminem, takže si odnesete opravdu kompletní hudební zážitek. Elvis se navíc pyšní skvělými recenzemi a rozhodně se dostává do popředí letošních filmových hitů, tak si ho nenechejte ujít ani vy.

Autor: Tereza Bartusková


Snímek inspirovaný hvězdným životem jedné z největších hudebních ikon neláme rekordy v kinech jako jediný. Nechte se inspirovat a přečtete si o návratu kultovního snímku v recenzi Top Gun: Maverick.


Foto: vanityfair.com, newsngr.com

Příspěvek vytvořen 22

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy