Charitativní závod pro nemocného Matyho se běží virtuálně

Už po šesté měl v Ostravě na podzim odstartovat tradiční charitativní běh. Kvůli vládním nařízením byli ale organizátoři nuceni sportovní akci zrušit. Nechtěli se však vzdát bez boje, a proto závod přemístili do virtuálního světa. Lidé tak mohou běhat kdekoli a kdykoli a stále formou dobrovolného startovného pomáhat. Veškerý výtěžek následně poputuje na podporu dvanáctiletého Matyho, který bojuje s těžkou formou rakoviny. Vybraná částka pomůže Matymu splnit si jeho sen.

Charitativní závod měl odstartovat v sobotu 17. října od zábřežského kostela Svatého ducha. Koronavirová opatření však pořadatelům překazila plány. Ti se proto rozhodli celý běh přesunout alespoň do virtuálního prostředí, ačkoli neskrývají mírné zklamání. „Zájem o Běh pro Matyho v nové verzi je sice větší, než jsme očekávali, ale kdybychom závod organizovali naživo, lidí by bylo určitě více,“ říká organizátor akce Michal Kričfaluši.

A jak to celé funguje? Účastníci si vyberou jakýkoli den v termínu 1. října až 17. listopadu. Pak už jen stačí, když vyběhnou a přispějí libovolnou částku jako dobrovolné startovné. Všechny darované peníze se následně zobrazí na transparentním účtu akce. Lidé mohou své kilometry naběhat opravdu kdekoli – v lese, v parku nebo třeba i doma. Volba trati je čistě na běžcích. Ani počet kilometrů není organizátory nijak omezený.

Účastnici si navíc mohou zažádat o diplom. Stačí jen poslat důkaz o běhu, například fotku nebo údaj z aplikace, na e-mailovou adresu uvedenou na webové stránce akce. Na té také najdou potřebné informace k registraci.

Matymu v roce 2017 lékaři diagnostikovali agresivní nádor, který se šířil krevním řečištěm. Chlapec musel absolvovat chemoterapii a transplantaci kostní dřeně. Při léčbě se ale vyskytlo hned několik komplikací, jednou z nich byla i obrna levé nohy. Ta Matymu znepříjemňuje chůzi a jakýkoli pohyb. Chlapcovu zdravotnímu stavu nepřidává ani problém s dýcháním a nadváha, která se pojí s omezeným pohybem. Organizátoři proto chtějí vybrané peníze použít na nákup elektrokola, rehabilitačních pomůcek a samotného cvičení s fyzioterapeutem. Matymu to pomůže splnit si svoje osobní přání, a to znovu vidět hory a zajezdit si na kole.

Běžci a lidé, kteří se rozhodli přispět, už darovali skoro 98 tisíc korun. A suma každým dnem roste. Běžcům by se tak mohlo podařit splnit cílovou částku. „Naším snem je dosáhnout 120 tisíc korun v termínu do 17. listopadu,“ upřesňuje Kričfaluši.

Běh pro Matyho je již šestým ročníkem ostravského závodu. V přechozích letech lidé běželi na podporu Honzy, Elišky, Pavla, Lucase a Standy. Tváří běhu je tradičně fotbalista Marek Jankulovski. Závodu se účastní také Vítězslav Řehulka, farář kostela Svatého ducha. S celou organizací pomáhá farnost Ostrava-Zábřeh.

Autor: Tereza Sládečková


Běh pro Matyho není jediným charitativním během, který musel letos přejít do virtuálního světa. Nedávno jsme vám psali o nadaci Terezy Maxové, která se uchýlila ke stejnému kroku. A i v tomto případě se můžete zapojit i vy! 

Zdroj: behpro.cz

Foto: Facebook Běh pro, behpro.cz