Projekt Gule Food Truck nabízí práci handicapovaným

Rodák z Liberce Martin Ballaty zanechal práce v kanceláři a po návratu z ciziny založil foodtruck s názvem GULE (= Gastronomie Umožňující Lidem Existovat), který se specializuje na výrobu a prodej minikoblížků. Jedná se o sociální podnik, ve kterém pracují lidé s handicapem s třetím stupněm invalidity.

Martin vždy cítil, že má potřebu pomáhat druhým. „S problematikou začleňování znevýhodněných osob do společnosti přicházím do kontaktu od útlého dětství. Vyrůstal jsem totiž po boku bratra s kombinovanou vadou a tato životní zkušenost se stala hlavní motivací pro hlubší zájem o dané téma,“ říká Ballaty.

Jeho kroky následovaly humanitním směrem a po dokončení oboru Resocializační pedagogika zjistil, že se na přímou práci s takovými klienty necítí. Přijal práci v kanceláři, kde se věnoval administraci projektů, které se zaměřovaly na podporu neziskových organizací pracujících se znevýhodněnými osobami. Avšak i to ho stále nenaplňovalo, a proto odjel se svou ženou do Austrálie na studijně-pracovní pobyt. Právě tady získal první zkušenosti ve streetfoodovém podniku a v té chvíli ho napadla myšlenka skloubit gastronomii, cestování a sociální začlenění handicapovaných.

Foodtruck nabízí sladké tvarohové koblížky s příchutí slaný karamel, skořice, snickers, bounty, šodo a lotelly (jedná se o drcené sušenky lotus s nutellou) a lze si objednat i kávu z pražírny Nordbeans nebo i domácí limonádu. Toto občerstvení připravuje například diabetik, paní po mozkové příhodě nebo slečna narozená s dětskou mozkovou obrnou. Ballaty zaměstnává sedm lidí a nazývá je dětmi z GULErbynu, protože jsou taková malá rodina.

„Provozem foodtrucku chceme poukázat na skutečnost, že i člověk s handicapem je schopen kvalitního pracovního výkonu, není třeba mu vytvářet speciální pracovní podmínky a neustále na jeho činnost dohlížet,“ sděluje Martin.

Podnik má sídlo v Praze, ale jezdí na akce po celé České republice. Svou premiéru měl foodtruck v květnu minulého roku v Hradci Králové. Nedávno nabízel své laskominy na jižní Moravě ve vesničce Pasohlávky nebo v Českých Budějovicích. V podzimních měsících se chystá do Mariánských Lázní, Plzně nebo Pardubic. Stánek by se měl objevovat v Praze před Arkádami Pankrác nebo před OC Fashion Arenou Štěrboholy.

Jelikož streetfoodová sezona bývá převážně v teplých měsících, má Ballaty pro své zaměstnance vymyšlené východisko. Zaměstnanci budou připravovat vánoční cukroví na objednávku, ručně pletené vánočky nebo domácí vaječný likér, který bude dostupný ve food trucku. Bude obohacená i nabídka o slanou verzi tvarohových koulí a svařeného vína.

Autor: Nela Kadlečíková

Naději handicapovaným dává také nová online seznamka, která si klade za cíl ukázat lidem, že i zdravotně postižení lidé mají právo na lásku a na zdravého partnera.

Foto: Facebook Gule Food Truck 

Zdroj: gulefoodtruck.cz, aktualne.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy