Občané finského města Lahti dostávají odměny za ekologické chování

Každý se chová ekologicky na základě svého vědomí a svědomí, což neznamená, že vždy zodpovědně. Pokud ale někoho motivujete odměnou, je téměř jisté, že se pokusí zlepšit. Ve finském městě Lahti funguje aplikace CitiCAP, která zaznamenává mobilitu lidí a poskytuje městu přehled o místní uhlíkové stopě. Kromě toho, že uživatelé aplikace poskytují svá data, mohou být i odměněni.

Jízda na kole je zelenější varianta než automobil

Funguje to trochu jako hra, ve které záleží jen na uživatelích, zda něco vyhrají. Každý zaregistrovaný občan dostane na týden určitou kvótu emisí, a když je nevyčerpá všechny, dostane virtuální měnu. Za virtuální peníze si pak může koupit například jízdenku na autobus, kávu a zákusek nebo vstup do bazénu. Město tím chce motivovat lidi, aby místo svých aut více využívali městskou hromadnou dopravu či jízdu na kole. Výsledky potvrdily, že se to u mnohých podařilo. Aplikace je zatím stále v testovacím režimu, ale už si ji stáhlo přes dva tisíce občanů Lahti.

Lahti vyhrálo titul Evropské zelené město a do roku 2025 má za cíl stát se zcela uhlíkově neutrální. Už 44 % dopravy ve městě je ekologicky udržitelné. Ekologickou mobilitu chce město podpořit i vybudováním nové cyklostezky.

Autor: Adéla Sobotíková

S aplikací, která nabádá občany k ekologickému chování přišla na začátku tohoto roku i Vídeň. Jak aplikace funguje, a co jsou tzv. Wien Token se dozvíte na našem webu.

Zdroj: wave.rozhlas.cz, lahti.fi, smartlahti.fi
Foto: lahti.fi, damynakole.cz

Příspěvek vytvořen 50

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy