Vídeň chce s klimatickou změnou bojovat pomocí nové aplikace

David Kubatík

Se vskutku originálním způsobem ochrany klimatu přišlo vedení rakouského hlavního města Vídně. Nová mobilní aplikace nabádá lidi k dodržování ekologickému chování, za které následně občané obdrží odměny ve formě volných vstupenek na různé kulturní akce či do různých kulturních institucí. Aplikace byla představena na tiskové konferenci vídeňského magistrátu 30. ledna tohoto roku.

Každému, kdo bude na území města Vídně chodit pěšky, jezdit na kole či využívat místní MHD, budou v nově vzniklé mobilní aplikaci přičítány body, tzv. „Wien Token“, které budou následně směnitelné za volné vstupenky.

Token získá každý, kdo ve Vídni ušetří 20 kilogramů CO2, což podle vedoucí projektu Christiny Hubin může průměrnému uživateli trvat okolo dvou týdnů.

Aplikace je v současné době ve vývoji a testovací verze bude pro zhruba tisícovku zájemců rozjeta na konci tohoto února. Pokud se systém osvědčí, bude nabídka zapojených kulturních institucí někdy na podzim rozšířena ze čtyř na mnohem více.

Aplikace je připravována vídeňským magistrátem ve spolupráci s Institutem pro kryptoekonomii, Technickou univerzitou a dalšími partnery.

Bezpečnost a soukromí

Na adresu nově vznikajícího projektu se začaly ozývat i kritické hlasy, které tvrdí, že by se kvůli této technologii mohly otevřít dveře vzniku „systému sociálního kreditu“ podobně jako v Číně. To však autoři odmítají.

Anonymitu a bezpečnost dat má zajistit sofistikovaná blockchainová technologie. Systém navíc nemá za úkol někoho sankcionovat, ale hlavně motivovat občany k ekologickému chování.

Foto: computerbild.de, cysnews.cz