Dobrý tipy na cesty: Anglický Brighton a okolí

Adéla Sobotíková

Brighton je označován za nejvíce hipsterské město na světě. Musím uznat, že na tom něco bude. Nemám procestováno moc, ale jsem si jistá, že to, co jsem viděla v Brightonu během festivalu Gay Pride jen tak znovu někde neuvidím. Kromě tohoto největšího letního průvodu láká Brighton turisty na jedinečnou atmosféru města a moře. Přinášíme tipy a rady, kam zavítat a co neminout. 

Typické barevné domečky na pláži v Brightonu

Nejjednodušší cesta, jak se na jih Anglie dostat je letecky. Nejbližší letiště u Brightonu je Gatwick. Z letiště se můžete vydat jižním směrem buď vlakem nebo dálkovým autobusem. Obě varianty vás dopraví do cíle do hodiny.

Brighton
Jedním z hipsterských znaků města je velký výběr kaváren, veganských restaurací, bister, obchodů s vinyly a tetovacích salónů. Počtu tetovacích salónů konkurují barber shopy. Mimo centrum to v praxi vypadá asi tak, že v každém druhém podniku pijí kávu, tetují nebo stříhají pány. V Brightonu našlo útočiště mnoho subkultur i menšin.

Na samotné město si stačí vyhradit dva až tři dny. Brighton je nejlepší projít pěšky a kromě tipů, co neminout, taky radím se při procházení tak trochu ztratit a objevit nová místa.

Při procházce podél moře narazíte na barevné domečky, které místním slouží jako úschovna různých věcí. Největší dominantou centrální pláže je Brighton Pier, ve kterém najdou zalíbení herní maniaci. Kousek dál z vody vyčnívají pozůstatky starého Pieru, který v roce 2003 shořel. Nad Pierem se tyčí rozhledna British Airways i360. Pokud usoudíte, že vstupné je vysoké, kopec ve Wild Parku také nabízí výhled na celý Brighton a je to skvělé místo na piknik. Novou atrakcí pláže je dům vzhůru nohama, který má za cíl pobavit a fotografie pořízené v tomto domě jen tak někde nevyfotíte. Několik akvárií a vodních stvoření skrývá Sea Life. Dále se podél moře dostanete do Brighton Mariny, kotví zde mnoho lodí a pod útesy vede stezka vhodná na procházku či jízdu na kole.

Brighton Marina

V samotném centru se ukrývají úzké uličky, které lemují kavárny a různé obchůdky se stylovým oblečením, dekoracemi nebo vinylovými deskami. Uličky nesou název The Lanes a turisti i místní je milují. Royal Pavilion nabízí prohlídky interiéru, který je stejně dechberoucí jako samotná stavba uprostřed parku. Srdce toužící po nových kouscích do šatníků uspokojí Churchill Square.

Opravdu obrovským zážitkem je být součástí fotbalového utkání nebo jen jeho sledování. Místní hospody praskají ve švech a pokud se hraje „venku“, jsou připravené speciální spoje pro fanoušky, které je odvezou až na hostující stadion. Jednou jsem se neplánovaně na takovém promítání v krásné anglické hospodě Kings and Queen ocitla a neměla jsem slov. Když jsme u anglických podniků, tyto puby (hospody) se vůbec nedají srovnávat s tím, co navštěvujeme v Česku. Interiéry působí luxusním dojmem, a přitom jsou útulné. Často také poskytují deal of the day (nabídku dne) a vyplácí se na ni podívat.

Jídlo
S anglickou snídaní se setkáte téměř v každém podniku a opravdu stojí za to. Výborné burgery dělají v Martin´s Burger House. V Pompoku zase zažijete to pravé nebe v puse, hlavně pokud zvolíte rýži s masem na jakýkoliv způsob, slibuji. Fast food Taco Bell ocení příznivci mexických chutí. Na sladkou tečku pak doporučuji Dum Dum Donuterii.

Zřícenina hradu ve městě Lewes

Doprava
Po městě jezdí MHD, na kterou si můžete i předem stáhnout aplikaci do telefonu a neřešit pak na místě koupi lístku. Pokud však nechcete z Brightonu vyjet, je využití autobusu zbytečné. Naopak zdali plánujete výlet do Londýna možnosti jsou dvě – dálkový autobus National Express nebo vlak. Součástí vlakové jízdenky do Londýna může být i jízdenka na tamní městskou dopravu, je to docela praktické. Jízdenky na vlak bývají levnější na přepážce než v automatu a výrazně nižší částku zaplatíte mimo dopravní špičku.

Když Brighton nestačí
Okolí Brightonu nabízí spoustu míst, kam se vydat na jednodenní výlet. Pokud tedy máte město projité křížem krážem a nějaký čas navíc, neváhejte poznat další kouzelná místa.

Místní MHD jezdí až na útesy Seven Sisters. Je tam nádherná příroda a pokud máte odhodlání na menší túru, dojdete až do města Eastbourne.

Nejvíc anglickou atmosféru, kterou známe z filmu uvidíte určitě v městečku Lewes. Městečko je to sice malé, ale naprosto kouzelné. Takový pravý anglický venkov. Jakožto hlavní město anglického hrabství Sussex má Lewes bohatou historii. Nedaleko se odehrála bitva u Lewes, jedna ze dvou nejdůležitějších bitev druhé války baronů.

Údolí Devil´s Dyke zaručuje únik do přírody. Na výběr jsou tři stezky podle náročnosti a společnost poskytují krávy, které se zde volně pasou.

Okouzlující je o něco vzdálenější Portsmouth. Panorama viditelné z Emirates Spinnaker Tower je dechberoucí a naprosto jedinečné. Kromě historického centra je krásná vycházka podél moře.

Foto: Adéla Sobotíková