Francie plánuje zákaz vystupování cvičených zvířat v cirkusech a mořských parcích

Francouzská ministryně pro životní prostředí Barbara Pompiliová avizovala plány Francie na postupný zákaz drezury divokých zvířat v cirkusech a taktéž zákaz rozmnožování delfínů a kosatek v zajetí. Do roku 2025 by se rovněž měly uzavřít všechny farmy chovající norky na kožešinové výrobky. Jedná se o další opatření směřující ke zvýšení welfaru zvířat v zemi, jenž zahrnuje péči o zdraví a blahobyt zvířat.

Vystoupení cvičených zvířat v cirkusech

Skvělou zprávu, obzvlášť pro ochránce zvířat, oznámila ministryně Pompiliová, která uvedla, že v následujících letech budou ve Francii zakázány vystoupení cvičených divokých zvířat v kočovných cirkusech nebo chování a rozmnožování delfínů a kosatek ve vodních parcích. Podle Pompiliové by cirkusy měly zrušit drezuru medvědů, tygrů, lvů, slonů a dalších divokých zvířat. S majiteli cirkusů prý bude ministryně jednat zvlášť o tom, jaký osud čeká jejich cvičená zvířata. Další opatření s sebou nese fakt, že s okamžitou platností nesmí tři mořské parky ve Francii dovážet ani množit delfíny a kosatky.

„Náš postoj k divokým zvířatům se změnil. Je načase spustit nové období našeho vztahu,“ prohlásila na tiskové konferenci Pompiliová.

Další opatření welfaru se týká kožešinových farem, které již nemohou chovat norky pro kožešinu. Činnost těchto farem by měla být ukončena do pěti let. I přesto, že sdružení na ochranu zvířat PETA tyto kroky s nadšením vítá, očekává se také odpor asociací chovatelů norků proti ukončení jejich činnosti.

Zákaz se nevztahuje na zvířata v zoologických zahradách nebo zvířata vystupující ve stálém prostředí. Opatření ohledně welfaru platí ve dvou desítkách zemí v Evropě. Česká republika v letošním roce schválila zákaz drezury lidoopů, šelem a dalších divokých zvířat. V minulém roce skončil na území Česka provoz kožešinových farem.

Autor: Petra Čiklová

Lepší zítřky čekají i zvířata ve volné přírodě. Výzkumníci objevili na Nové Guyneiji několik jedinců, kteří mají velice podobnou DNA jako pes dingo, jehož pokládali za vyhynulého.

Foto: blesk.cz, frekvence1.cz

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy