Výzkum odhalil, že dingo pralesní v přírodě nevymřel. Skrýval se v horách Nové Guiney

Dingo pralesní, známější spíše jako novoguinejský zpívající pes, měl v přírodě vymřít už před půl stoletím. Teď ale vědci objevili smečku, která je geneticky téměř shodná s tímto vzácným psem. Zajímavý je zejména díky svému vytí, které dosahuje vysokých tónů připomínajících zpěv. Právě jejich zpívání by mohlo být i vodítkem k odhalení původu lidské řeči.

Divoké jedince dinga pralesního nikdo nespatřil od 70. let minulého století, a tak se předpokládalo, že tento druh ve volné přírodě vymřel. V roce 2018 se ale podařilo expedici biologů odebrat vzorky třem z patnácti psů, kteří byli spatřeni o pár let dříve. Ty vědci porovnali se vzorky zpívajících psů, kteří žijí v zajetí, a výsledky odhalily jen mírně odlišné geny.

„Zjistili jsme, že novoguinejští zpívající psi a dingové pralesní mají velmi podobné geny – jsou si mnohem bližší než jakákoliv jiná psovitá šelma. Jsou si tedy výrazně bližší, než jsou si navzájem plemena moderních psů,“ uvedli autoři studie.

Odchylky výsledků jsou způsobeny zejména tím, že obě plemena jsou od sebe desítky let oddělená a psi v zajetí jsou kříženi mezi sebou, a tak dochází ke ztrátě původních genů. Smečka dingů pralesních, kteří byli objeveni v přírodě, by tak měla být původní genetickou formou novoguinejského zpívajícího psa.

Zvuky, které tyto šelmy vydávají, jsou zcela ojedinělé. Jejich hlas má tón i melodii a jsou tak schopni „zpěvu“. Unikátní je výška jejich hlasu i to, jak psi ve smečce dokáží komunikovat artikulovaným hlasem. To umí i ptáci, ale psi jsou nám evolučně i geneticky mnohem blíž, a tak by studium této jejich schopnosti mohlo pomoct při zkoumání vzniku lidské řeči.

Dingo pralesní je blízkým příbuzným dinga novoguinejského. Ten je v přírodě ohrožený, také „jódluje“ a v zoo je chován výjimečně, u nás ho najdeme ve Zlíně. Novoguinejský zpívající pes je v zajetí chován v počtu okolo dvou set jedinců. Ač je v přírodě divoký, jeho předci byli domestikovaní a pravděpodobně jedním z prvních druhů psa chovaného jako domácího mazlíčka.

Autor: Tereza Vaňková

Přečtěte si také o Tarutinské stepi, která opět po letech ožije díky novým obyvatelům – divokým oslíkům.

Zdroj: ČT24, iRozhlas.cz

Foto: Biolib.cz, iRozhlas.cz

Příspěvek vytvořen 52

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy