Strach ze zapomenuté specifické nabíječky bude minulostí

Všechna elektronická spotřební zařízení nabijete pomocí stejného konektoru na všechno. Od roku 2024 budou muset státy Evropské unie používat jediný typ nabíjecího adaptéru, a tím bude USB-C. Návrh byl předložen Evropskou komisí a již došlo ke schválení v Evropském parlamentu. Hlavním důvodem je zjednodušení nabíjení pro spotřebitele a také zredukování elektroodpadu. To se docílí tím, že prodejci budou muset zákazníkovi poskytnout elektronický produkt s nabíječkou, ale i bez ní.

Je tomu více než deset let, kdy se Evropská komise pokusila prosadit návrh pro používaní jediného portu pro nabíjení mobilních zařízení. Když bylo jasné, že na to průmysl dobrovolně nepřistoupí, byl minulý rok předložen návrh zákona. Ten výbor Evropského parlamentu pro vnitřní trh a ochranu spotřebitele podpořil. Nové nařízení přikazuje výrobcům spotřební elektroniky, že budou muset od roku 2024 používat pouze standardizovaný konektor USB-C.

Zákon nezůstává jen u mobilních zařízení. Kromě všech chytrých telefonů bude platit také pro čtečky elektronických knih, tablety, konzole, sluchátka, digitální fotoaparáty a reproduktory. „S půl miliardou nabíječek přenosných zařízení dodaných do Evropy každý rok, které generují 11 000 až 13 000 tun elektronického odpadu, bude jedna nabíječka pro mobilní telefony a další malá a střední elektronická zařízení přínosem pro každého,“ řekl Alex Agius Saliba, který byl vedoucím projednávání návrhu zákona v parlamentu.

Nařízení bude platit také pro notebooky, ale v platnost vejde až o 40 měsíců později. Důvodem je větší obtížnost při vytváření nabíječky, která by se vztahovala na notebooky s různými požadavky na napájení. „Nemáme takovou technologickou jistotu u standardu, který by mohl pokrýt notebooky mezi 100 až 240 watty,“ dodal Saliba.

Stávající zařízení, která mají jiný adaptér, mohou být dále používaná a nebudou zákonem ovlivněna. Lidé tedy mohou použít i jinačí nabíječky než USB-C.

Kvůli novému nařízení se také předpokládá snížení nákladů na nabíjecí zařízení, protože bude stačit jeden stejný adaptér. Zákazníci budou mít nově na výběr, zdali si chtějí koupit daný přístroj s nabíječkou v balení, nebo bez. „Spotřebitelé byli dlouho frustrovaní tím, že se jim s každým novým zařízením hromadí nabíječky. Nyní budou moci používat jedinou nabíječku pro veškerou svou přenosnou elektroniku,“ doplnil vedoucí úspěšně projednaného návrhu Alex Agius Saliba. Díky této možnosti by se mělo ročně ušetřit skoro 250 milionů eur za přebytečné nákupy jiných nabíječek. Tento krok by měl zredukovat elektronický odpad, a to až o 11 tisíc tun ročně.

Zákon nemine ani americkou společnost Apple, která dlouhodobě se sjednocením nesouhlasí. „Jsme tím znepokojeni, protože přísná regulace nařizující pouze jeden typ konektoru brzdí inovaci, místo aby ji podporovala, což následně poškodí spotřebitele v Evropě a na celém světě,“ uvedla společnost minulý rok pro agenturu Reuters. V témže roce celosvětově prodala 241 milionů iPhonů, z toho zhruba 56 milionů bylo prodáno v Evropě. Technologický gigant je hlavním výrobcem chytrých telefonů využívajících vlastní nabíjecí port, jeho zařízení používají konektor Lightning, který si společnost sama vyrábí. „Pravidlo platí pro všechny. Není to přijato proti nikomu. Pracujeme pro spotřebitele, ne pro společnosti, a těmto společnostem musíme dát jasná pravidla pro vstup na vnitřní trh,“ reagoval Thierry Breton, komisař pro vnitřní trh Evropské unie. I přes značný nesouhlas nedávné zprávy říkají, že společnost interně testuje iPhony s USB-C a analytik společnosti Apple Ming-Chi Kuo tvrdí, že Apple by mohl provést přechod již v příštím roce.

Autor: Adam Kučatý


Další nová technologie může zamezit pašeráctví. O projektu SEEKER už dříve informoval redaktor Adam.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: pozitivni-zpravy.cz, digitnews.in, e15.cz, nova.cz, theverge.com, europa.eu, coolpeople.cz, ddworld.cz

Foto: europa.eu/foto, ugreen.com/foto, IMCO Committee Press

Příspěvek vytvořen 30

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy