CZestování: Turnov aneb brána do Českého ráje

Lucie Brožová 21. 7. 2022

Je zde spousta krásných míst, zajímavé podniky plné dobrého jídla a památky s bohatou historií. Byla by velká škoda se tady alespoň na chvíli nezastavit. Český ráj, který Turnov obklopuje ze všech stran, je velice oblíbenou destinací všech turistů. Není se čemu divit. Skrývá v sobě spoustu jedinečných úkazů. V okolí Turnova můžete navštívit například zámek Hrubý Rohozec, hrad Kost nebo skalní městečko Drábské světničky. Pokud vyrazíte na výlet do Turnova, máte jistotu, že se zde rozhodně nebudete nudit.

Café Panorama

Kde jinde začít náš výlet než v dobré kavárně? Café panorama se nachází hned vedle náměstí a svým návštěvníkům nabízí čerstvě praženou kávu z vlastní pražírny, výborné domácí limonády i něco dobrého na zub. Café panorama ale není jen tak obyčejná kavárna. Pokud si vyberete místo na terase, naskytne se vám při pití kávy krásný výhled na část města Turnov. Pít skvělou kávu a zároveň obdivovat krásy Turnova, to se v každém podniku nepoštěstí.

Turnovská synagoga

Toto místo v sobě skrývá tolik příběhů, že z toho až mrazí. Památka byla postavena již v roce 1719 a pro své účely fungovala až do roku 1941, kdy musela být, stejně jako všechny ostatní synagogy, uzavřena. Od té doby sloužila více než 60 let jako obyčejný sklad. Až v roce 2008 prošla rozsáhlou rekonstrukcí a od roku 2009 slouží znovu ke svým původním účelům. Synagogu obklopuje také vzácný židovský hřbitov. Pokud tedy máte rádi místa s příběhem, toto určitě stojí za návštěvu.

Jez Přepeře

Řeka Jizera pramení v Jizerských horách a teče až k Brandýsu nad Labem, kde se do řeky Labe vlévá. Protéká hned několika městy a místní obyvatelé se k ní v horkých letních dnech vyráží trochu ochladit. Jizera protéká také městem Turnov, i zde je malé molo, kam se můžete jít vykoupat. Navzdory tomu místní raději vyrážejí do malé vesničky s názvem Přepeře. Zde je velký jez, u kterého se můžete zadarmo vykoupat, mnoho stromů poskytující příjemný chládek i výborné bistro, ve kterém nechybí nanuky, langoše či klasický párek v rohlíku. V létě je toto místo plné života.

Bistro Kafé Kytka

S originálními podniky ještě nekončíme, Bistro Kafé Kytka je stylové místo nacházející se hned vedle parku. Vyrazit sem můžete na výbornou snídani, odpolední kávu a zákusek či na polední meníčka. Zákazníci navíc neodcházejí pouze s „plným břichem“, odnést si odtud můžou také krásné ručně vázané květiny a potěšit tak své blízké. Květiny navíc prostoru dodávají jedinečnou atmosféru, přidejte k tomu ještě výhled do parku a máte perfektní místo, kam vyrazit v jakoukoli denní dobu.

Svijanský zámek

Svijanský zámek se nachází asi 10 minut autem od centra Turnova. Je to ideální zastávka pro všechny milovníky piva. V zámku se můžete ubytovat, zajít do pivních lázní nebo na masáž. Hned přes silnici poté sídlí známý pivovar Svijany, kde je možné zajít na prohlídku a dozvědět se něco málo z historie pivovaru i zajímavosti, které se naskytnou při výrobě piva. V pivovaru se také nachází podniková restaurace, kde je možné ochutnat nejrůznější pivní speciality. Pro pivaře je to splněný sen, ale nudit se zde rozhodně nebudou ani milovníci vína.

Autor: Lucie Brožová


Podobně jako Turnov je branou do Českého ráje, tak je Vrchlabí bránou do Krkonoš. Více si o tomto městě můžete přečíst v dřívějším článku.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: infocentrum-turnov.cz, kudyznudy.cz
Foto: Lucie Brožová