Udržitelná móda III: Férové značky

Měsíc utekl jako voda, a to znamená jediné – je čas na další díl ze série o udržitelné módě. Minule jsme si povídali o sekáčích, což chápu, že nemusí být zrovna volba pro každého. Proto bych vám dnes ráda představila hlavně udržitelné, férové, lokální či takové značky, jejichž koupí můžeme přispět k lepšímu světu. Tak se na ně pojďme mrknout!

Než vám dám konkrétní tipy, bylo by možná na místě upozornit na to, že v nich často nenajdete úplně to, co ve většině řetězců, což je ale logické. Nejedná se totiž o tutéž masovou výrobu, nýbrž o poctivou lokální práci, díky které můžete obohatit skříň mnohdy o velmi originální kousky. Pokud byste přeci jen chtěli dát přednost běžným řetězcovým výrobcům, doporučuji mrknout na předchozí článek a zkusit dát sekáčům či třeba portálu Vinted přece jen šanci.

EtikButik

Jako první tu zmíním asi nejvíc profláklý EtikButik. Byť nenabízí jen české značky, vybírá si především ty udržitelné, férové či veganské. Díky tomu narazíte pouze na materiály recyklované, přírodní či udržitelné alternativy materiálů klasických, jako je bavlna a viskóza. Více se můžete dočíst na jejich webu. Kromě e-shopu mají i výdejnu a showroom v Praze, kde je možné si oblečení zkusit. Výběr mají poměrně široký – od spodního prádla, přes trička, kabáty až k botám. Pro fajnšmekry nabízí EtikButik i udržitelně vyráběné diáře, bambusové kartáčky, knížky, jógamatky či třeba přírodní kosmetiku a mnoho dalšího. Na podobném principu funguje také Green Butik.

Buga

Něžná, elegantní, ženská. Pánové odpustí, ale tohle je výhradně dámská záležitost. Pod touto českou značkou, která vznikla v Chrudimi, vznikají kousky s láskou k ženám, životnímu prostředí i zaměstnancům. Oblečení nejen do práce, ale i pro volný čas, najdete na jejich e-shopu anebo si ho můžete osobně omrknout v prodejnách v Chrudimi a v Hradci Králové. Osobně doporučuju jejich šatovky, velmi osobité, velmi pohodlné a řekla bych, že i univerzální. Uděláte s nimi parádu jak v kanceláři, tak i při obyčejné procházce po městě.

Abraka

Legíny, legíny, legíny – a navíc z PET lahví. Už jste o tom slyšeli? No co si ti naši slovenští bratia nevymyslí. Ale abychom byli akurátní, nevyrábí jen legíny, ale taky podprsenky, termo prádlo či třeba plavky. A to nejen z PET lahví, ale i z rybářských sítí a textilních zbytků ECONYL. Jejich veselé melounové, čerešňové, tygrózní a také proužkaté, lesní či snové vzory si můžete prohlídnout zde.

Číča v kleci

Prostě, strašně, jakoby dobrý! U této značky se mi líbí především jejich minimalismus, originalita a především, cituji z webu: „Na výrobu trička bylo použito 7× méně vody, než je používáno v běžných procesech výroby oblečení. Všechna ta voda byla už jednou použita. Vyrábělo se tedy z vody ‚recyklované‘. Energie na šicí stroje je standardně brána z vlastních solárních panelů, ve výrobně se používají i žárovky na úsporu energie a celkově se snaží vytvořit co nejméně oxidu uhličitého to jde. A jako třešnička na dortu? Celá výroba těchto triček se snaží o maximální ZERO WASTE. Zrecyklují úplně všechno, co se dá a co zrecyklovat lze.“ Mají i moc pěkné dřevěné podtácky, přáníčka, keramické hrnky a plakáty.

Ferwer, Inkass, Perky a Bohempia

Takže boty. Ferwer, Inkass a Perky – jihoamerické, indiánské, fair trade značky bot jsou opět bezva v několika ohledech. Originalita, udržitelnost, a hlavně férovost k jejich výrobcům. Inkass dokonce za každý prodaný pár nechá vysadit jeden strom. David Attenborough nemůže být spokojenější. Pořídit u nich můžete netradičně vzorované tenisky, zimní boty, žabky i něžné espadrillky. A hlavně – mají i dětské velikosti! Velikost bot je totiž jedna z nevýhod, které hlavně u férové obuvi spatřuji. Velmi často končí u 36, což je pro dámy s velikostí nohy 35 (jako třeba já) poměrně problematické. Na tento problém narážím u české Bohempie, kterou ale jinak doporučuji. Lokální botírna vyrábí své tlapko-chrániče z technického konopí, které vyžaduje mnohem méně vody, je méně náročné na půdu a celkově se jedná o ekologičtější materiál než kupříkladu bavlna.

Robs čili hodinky

Tyhle nádherné dřevěné kousky ke mně dopluly úplnou náhodou vlnami instagramu a nemohu je s vámi nesdílet. Zelenou si u mne vybojoval Roman Berčák nejen za poctivou a nádhernou ruční práci, ale taky za svou úctu k materiálu, se kterým pracuje. Na jeho stránkách se můžete dočíst o aktivitách, které podnikal v záležitosti zalesňování krajiny, a jeho přínos není zrovna malý. V roce 2019 vysázel 900 metrů dlouhý pás křovin a stromů podél polní cesty a jeho práce tím zdaleka nekončí. Koupí hodinek tedy nejen potěšíte sebe či někoho blízkého, ale zároveň podpoříte člověka, který do přírody vrací víc, než sám bere. A uznejte, že to se vyplatí.

Mohla bych tu pokračovat s dalšími tipy, ale upřímně, kvantita nebyla účelem článku. Chtěla jsem vám hlavně ukázat, že máme mnoho možností nákupu oblečení, o kterých mnohdy nevíme, protože „háemka“ a „ňůjorkery“ máme na každém rohu. A je to škoda, protože když se podívám, kolik nádherných a férových kousků je ušito jen v naší zemi, je skoro smutné, že se taková výroba více nepodporuje. To ale můžeme změnit – já, vy, my. Společně. Pojďte letos na Vánoce místo kvantity také zvolit kvalitu a koupit šatovku z Bugy nebo třeba hodinky Robs. A možná je podpora místních výrobců letos potřeba víc než kdy jindy. Ale o tom se jistě nemusím rozepisovat, o tom asi všichni víme.

Na závěr bych vás chtěla pozvat k přečtení prvních dvou článků (tady a tady), pokud jste se k nim ještě nedostali a udělat malou upoutávku na příště. Bavit se budeme o upcyclingu, a to nejen oblečení, ale i třeba těch zmiňovaných PET lahví.

Autor: Barbora Černošková


Pokud vás téma zaujalo, přečtěte si také náš rozhovor se zakladatelkou české značky oblečení Czeska.


Na našem facebooku právě probíhá vánoční soutěž o pohádkové knížky. Zapojit se můžete až do 12. prosince.


Foto: pixabay, buga.cz, robswood.cz

Příspěvek vytvořen 53

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy