Cena potravin podle jejich uhlíkové stopy? Švédský řetězec je průkopníkem

Jak dalekou cestu světem ten banán urazil? Jakou zátěží je pro klima vyprodukování tohoto kusu masa? Otázku na původ zboží na pultech obchodů si každý z nás nejspíš položil už mnohokrát. Stejně tak se mnozí z nás zamysleli nad tím, jaká uhlíková stopa asi vzniká při celém procesu produkování potravin, které nakupujeme s naprostou samozřejmostí. Zemi původu se samozřejmě dočteme rychle, ta nám ale nemusí prozradit všechno. Než produkt skončí v našem nákupním košíku, napíše za sebou jistě dlouhý příběh, ve kterém hraje důležitou roli i jeho vliv na životní prostředí.  

Švédský potravinový řetězec Felix se odhodlal k neobvyklému a razantnímu kroku. Cenu potravin určuje na základě uhlíkové stopy, kterou potravina zanechá na našem klima. Možná tím načrtl obchodování budoucnosti, které se na první pohled jeví jako z říše fantazie. Ano, toto obchodování má mnoho netypických prvků, například se zde neplatí reálným oběživem, ale tematicky pojmenovanou měnou CO2e, která je ekvivalentem vyprodukovaného oxidu uhličitého. Tato měna nejde získat pouhým směněním za běžné peníze, ale každý zákazník má omezený týdenní rozpočet, který odpovídá 18,9 kilogramům CO2. S tím pak nakládá podle svého uvážení.

Celá akce potravinového řetězce Felix může vypadat jako určitý sociální experiment. „Bude vzrušující sledovat, jak nakupující hospodaří s CO2e penězi a jestli se jim podaří zůstat v mantinelech týdenního rozpočtu,“ vyjádřil se marketingový manažer Thomas Sjöberg ze společnosti Felix, která se k zajímavému kroku odhodlala. „Myslím, že to hodně lidem otevře oči, jak některé jejich volby ovlivní to, co si ještě budou moct dovolit v rámci jednoho nákupu,“ pokračoval Sjöberg.

Spotřebitelé tak mají jasné vodítko, jak se při nákupu řídit, aby se svým nákupem chovali k planetě šetrně. Nákup zboží, které zanechá větší uhlíkovou stopu, se navíc promítne v peněžence. Účel je tedy jasný, vést zákazníky k tomu, aby při svých často rutinních nákupech potravin u pultů obchodů mysleli více na to, jaký dopad na klima tato jejich rozhodnutí budou mít. Zavedení této novinky při určování cen zboží je prý pouze dílčí součástí dlouhodobého plánu udržitelnosti společnosti Felix. V blízké budoucnosti chce firma označit všechny své produkty informacemi o jejich dopadu na životní prostředí.

Autor: Lukáš Kuřík


Jaký je rozdíl mezi slow a fast fashion a jak módní odvětví ovlivňuje životní prostředí? To vše se dozvíte v našem článku o udržitelné módě.


Na našem facebooku právě probíhá vánoční soutěž o pohádkové knížky. Zapojit se můžete až do 12. prosince.


Zdroj: Rádio Wave

Foto: iStock, Profimedia

Příspěvek vytvořen 56

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy