CZestování: Město Vrchlabí, vstupní brána do Krkonoš

Tereza Stará 27. 7. 2020

Nejvyšší české hory lákají každý rok na nedotčenou přírodu, krásné výhledy i špičkové zázemí pro turistiku a další sporty. Každý si tu jednoduše přijde na své, i milovníci kultury a památek. Pokud patříte mezi ně, nesmíte při návštěvě nejstaršího národního parku v České republice vynechat malé horské město Vrchlabí, které má od všeho trochu. Kromě bohatého sportovního vyžití zde najdete zámek, muzeum, divadlo i množství restaurací a obchodů.

Krkonošská ulice s bývalou radnicí a městským erbem

Co ve městě navštívit

S prohlídku začněte nejlépe na labské náplavce, kde se dá zároveň asi nejlépe zaparkovat a na chvíli si posedět u řeky, nově tu stojí kiosek s občerstvením všeho druhu. Otužilci si mohou na nábřeží bez omezení zaplavat, nezapomínejte ale, že horní část Labe je pořád spíše pořádně studená horská řeka.

Z náplavky je to jen kousek ke kostelu svatého Vavřince, který stojí na nově opraveném náměstí Míru a je jednou z dominant města. Pokud se uvnitř nekoná bohoslužba, je kostel bezplatně přístupný veřejnosti. Nezapomeňte si prohlédnout také morový sloup a díla sochaře Antonína Kašpara, která se momentálně na náměstí Míru vystavují.

Naproti vavřineckému kostelu stojí čtyři fotogenické roubené domky, které slouží jako muzeum a často v nich probíhají řemeslnické trhy. Obzvlášť oblíbenými a hojně nakupovanými předměty jsou ručně dělané kabelky a batohy. Pokud jste fanoušky současného trendu udržitelnosti, udělají vám vrchlabské trhy velkou radost.

Vrchlabský zámek dnes slouží jako radnice

Z náměstí je už vidět špička kláštera svatého Augustina, která od Vavřince leží přímo na západ. Kromě klášterního kostela se tu nachází největší krkonošské muzeum se stálou expozicí, které přibližuje život našich předků v krutých horách, a pro děti jsou zde mnohé interaktivní expozice. Letošní únor ale bohužel přinesl již dlouho připravovanou rekonstrukci a muzeum otevře nejdříve roku 2022. O to navštěvovanější je ale nyní muzeum ve čtyřech historických domkách a za prohlídku stojí i okolní klášterní zahrady. Ty nabízí krásné posezení ve stínu ovocných stromů, které nesou plody každému, kdo na ně dostane chuť. Pro vášnivé botaniky i milovníky přírody zdobí zahradu nejkrásnější horské rostliny s vysvětlujícími tabulkami a zamilované páry potěší spousta míst pro piknik ukrytý mezi stromy.

Klášterní zahrady vás zavedou do zámeckého parku, který je snad nejkrásnějším místem ve Vrchlabí. Nachází se v něm dva rybníky, plno vzácných cizokrajných rostlin a sídlo krkonošského národního parku. Budova je převážně v zemi a nízkou střechu pokrývá mech a tráva, proto díky svému netradičnímu architektonickému řešení dostala mezi místními jméno „krtek“.

Jak název parku napovídá, jeho největší dominantou je renesanční zámek. Ten slouží jako radnice a můžete proto nakouknout pouze do vstupní haly, kde visí obrazy posledních čtyř ulovených krkonošských medvědů. Pohled na zámek obklopený parkem v romantickém stylu je ale nutnost pro každého návštěvníka Vrchlabí. Stejně tak zakoupení pár rohlíků, které můžete hodit vypaseným vrchlabským kachnám. Přes most můžete ze zámeckého parku dojít k již zmiňované morzinské kapli, která působí poněkud tajemně a magicky.

Kavárna U Sedmi štítů si uchovala vzhled nejstarší budovy ve městě

S parkem sousedí také největší vrchlabské náměstí T. G. Masaryka, které je srdcem města. Na něm kromě bývalé budovy radnice, která dnes slouží jako městský úřad, stojí dřevěné pódium využívané pro mnohé kulturní akce. Na tomto náměstí také najdete vyhlášenou restauraci Botta Caffe, kde vaří opravdu výborně. Stůl je ale potřeba zarezervovat dopředu, večer totiž bývá zpravidla plno. Společně s náměstím T. G. Masaryka se ocitnete na největší a nejhezčí vrchlabské ulici, která nese příznačně název Krkonošská. Tu lemuje mnoho starých krkonošských domků a je z ní krásný výhled na Vavřincův kostel v pozadí s horou Žalý. V uličkách, které z Krkonošské ulice vybíhají, najdete třeba dům, ve kterém žili bratři Čapkové, nebo nejstarší vrchlabskou stavbu vůbec, dům U Sedmi štítů. Roubenka si zachovala svoji původní podobu a dnes slouží jako výborná kavárna, kde dělají ty nejlepší palačinky na světě.

Co ve městě podniknout

Kamenná rozhledna stojí na kopci Žalý už od 19. století

Pokud patříte mezi milovníky kultury, je pro vás Vrchlabí během návštěvy Krkonoš jasnou volbou. Centrem je zde kulturní dům Střelnice, který uvádí divadelní představení z celé republiky a pořádá koncerty, plesy i přednášky. Od podzimu do jara, kdy kulturní dům uvádí divadelní hry, sledujte jeho program. Často totiž do Vrchlabí zavítají ta nejlepší česká divadla, včetně toho národního. V létě je příjemným večerním uvolněním letní kino, které promítá právě v areálu magické morzinské kaple každou středu, pátek a sobotu, výjimečně se místo filmu můžete přijít podívat na hrané divadlo.

Mnoho návštěvníků přijíždí každoročně na srpnové Krkonošské pivní slavnosti, které jsou bohužel letos kvůli zvláštním opatřením zrušeny. Místo nich si ale můžete vybrat z koncertů jednotlivých kapel, toto léto ve Vrchlabí vystoupí například Divokej Bill, Pokáč nebo Rybičky 48. Velmi často se tu konají koncerty i místních vrchlabských kapel, které stojí zato navštívit. Jedině doporučit se dá hudební skupina Jam & Bazar, která kromě hitů kapely ABBA hraje i jiné známé písně převážně v angličtině a publikum mívá skvělé. Další vrchlabskou hudební chloubou je skupina S (nad) váhou, při jejímž koncertě si mohou zazpívat i ti z vás, kteří neumí anglicky. Všechny koncerty konané v Krkonoších mívají skvělou atmosféru i publikum a byla by škoda žádný z nich nenavštívit.

Město je sportovním centrem a nabízí velké množství sportovních aktivit. U místních i turistů je oblíbená rozhledna Žalý, která se tyčí na stejnojmenném kopci asi šest kilometrů od města. Za pěkného počasí je odtud krásný výhled do pořádné dálky. Základní vstupné je 40 korun, pro seniory, studenty a děti do 15 let platí levnější vstupenka za 20 korun. Turistických cest ale Vrchlabí nabízí mnohem více, od lehké procházky až po náročný výlet. Kromě toho se ve Vrchlabí nachází dvě fotbalová hřiště, tenisové kurty nebo zimní stadion. Pro veřejnost je volně přístupný sportovní areál manželů Zátopkových, který leží vedle klášterních zahrad a je ideální pro malý fotbalový nebo tenisový turnaj.

Pro trochu lenošení se vyplatí zajít k rybníku Kačák, kde se kromě nové pláže nachází i příjemné posezení u stánků. Pro vaše nejmenší je tu také dětské hřiště a během letních večerů tu často hraje živá hudba. Místo má zkrátka tu pravou letní pohodu.

Autor: Tereza Stará


Předešlé dva díly CZestování si můžete přečíst TADY a TADY.


Foto: Tereza Stará