CZestování: Neobyčejné koupání v Kurovickém lomu

Aneta Luksová

I když letos zatím počasí moc nepřeje, určitě se najde pár příležitostí, kdy jediné východisko, jak to šílené horko přežít, bude koupání. Bazén na zahradě, koupaliště nebo jezero už jsou však nuda. Chce to něco nového a zábavnějšího. Co takhle letos vyzkoušet koupání v zatopeném lomu? Právě jeden takový se nachází 1,5 kilometru od obce Kurovice u Kroměříže ve Zlínském kraji. Dechberoucí scenérie, průzračně modrá voda a nový zážitek k tomu.

Do lomu se dá dostat úplně jednoduše. Dojet můžete buď do obce Kurovice, nebo Míškovice – odtud vás pak čeká dvou až tříkilometrová procházka přírodou až k lomu. Ještě donedávna byl přístup do areálu zakázán. Přírodní památka však našla nového majitele a tomu se podařilo zákaz vstupu zrušit.

Samotný lom byl založen k těžbě jílovitého vápence již před rokem 1840. Těžba byla několikrát pozastavována a znovu obnovena, až nakonec skončila úplně. Prohlubeň, která po těžbě zůstala, se naplnila srážkovou a průsakovou vodou. Tak vzniklo jezero s čistou mléčně modrou vodou.

Lom je taktéž přírodní památkou, ve které našlo své místo 247 rostlin, 21 druhů ptáků a 60 druhů brouků. Je dlouhý zhruba 400 metrů a podél vede naučná stezka. Místo láká návštěvníky právě díky zajímavému přírodnímu koupání a čisté vodě, která vybízí k potápění a užívání si horkých letních dní.

Samotný vstup do areálu lomu stojí v letní sezóně 100 korun. Děti mají slevu. Je otevřeno denně za příznivého počasí od 10 do 19 hodin. Pokud plánujete vzít i domácí mazlíčky, tak vás bohužel zklamu, protože psi mají do areálu vstup zakázán.

Kurovický lom není jediný, kterým se Morava pyšní. Zajet si můžete například do žulových lomů Rychlebských hor v okrese Jeseník, do lomu Výkleky u Přerova nebo do lomu Šifr u Opavy, které vás jistě taktéž okouzlí svou osobitostí.

Zdroj: kurovicky-lom.cz

Foto: kudyznudy.cz