Brazilský zubař cestuje po světě a opravuje zdarma chrup chudým lidem

Pro spoustu lidí po celém světě je zubní lékařství luxus, který si nemohou kvůli nedostatku finančních prostředků dovolit. Brazilský zubař Filipe Rossi se z vlastní iniciativy rozhodl pomoct chudobným a založil neziskovou organizaci Por1sorriso, díky níž vrátil sebevědomí více než 1.500 pacientům. Jejich fotografie před a po zákroku zveřejňuje Rossi na sociálních sítích a těší se nevídanému úspěchu.

Filipe Rossi s jednou ze svých pacientek

Osmatřicetiletý Rossi objíždí spolu se svými kolegy chudé oblasti Brazílie a východní Afriky, kde nabízí až 1500 bezplatných stomatologických procedur, včetně léčby kořenových kanálků, čištění a estetické renovace zubů. Pro brazilské zpravodajství R7 před nedávnem uvedl, že pětidenní mise stojí v přepočtu více než 100 tisíc korun českých a je financována zejména z fundraisingových aktivit organizace, nicméně mohou přispět i jednotlivci. Tyto pravidelné mise se obvykle konají v místních radnicích, školách či divadlech.

Neziskovou organizaci založil Rossi v roce 2016, a stal se také jejím ředitelem. Od té doby Por1sorriso registruje přes čtyři tisíce dobrovolníků, z nichž někteří Rossiho doprovázejí na cestách do komunit. Zatímco na světě existují i jiné společnosti pomáhající lidem s kvalitnější péčí o zuby, Rossi tvrdí, že Por1sorriso poskytuje mnohem víc než to. „Naše pomoc je výrazně jiná od ostatních projektů, kde lidé jednoduše dostávají pouze zubní kartáčky a pastu,“ uvedl Rossi na Instagramu.

Dobrovolníci při práci

Zároveň zdůrazňuje, že dát lidem novou sebedůvěru v sebe samé, může mít dlouhodobé účinky, které se rozšíří i do jejich soukromého a pracovního života.

Na svém instagramovém účtu Rossi často sledující upozorňuje, jak omezený přístup k zubní péči na světě panuje. Rovněž taky připustil fakt, že doslova „bojuje o přežití“ kvůli výdajům na zubní péči a neustálému získávání finančních prostředků.

Pokud byste chtěli podpořit Rossiho a jeho tým, máte možnost darovat prostřednictvím programu „Smile Solidarity“ na  webových stránkách organizace. Výše částky se pohybuje od 45 do 900 korun českých měsíčně. Por1sorriso pořádá i pravidelné akce zaměřené na výběr financí, aby mohli nadále poskytovat bezplatnou dentální pomoc v celé zemi.

Na závěr se podívejte na výběr z některých dosud provedených proměn.

Autor: Simona Šustková


Před nějakou dobou jsme psali také o tatérovi, který zadarmo tetuje přeživší rakoviny, pokud vám tento inspirativní článek unikl, najdete ho na našem webu.


Zdroj: dailymail.co.uk, por1sorriso.org/
Foto: Felipe Rossi

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy