Během června se v několika městech po celé republice uskutečnila akce upozorňující na chronické onemocnění, kterou u nás trpí více než 20 tisíc lidí. Roztroušená skleróza postihuje nejčastěji ženy a příčina jejího vzniku není dosud známá. Nadační fond IMPULS společně s pacientskou organizací Unie Roska zorganizovali akci s názvem Rozsviťme Českou republiku zatím v šesti městech, aby tak upozornili na tuto problematiku.
Vzhledem k těžkým časům posledních měsíců se musela akce přeložit z původně plánovaného květnového termínu, kdy se pravidelně koná u příležitosti Světového dne boje proti roztroušené skleróze. „I přes omezení způsobená situací kolem koronaviru jsme letos v Česku zasadili a rozdali stovky slunečnic. Sázet chceme ale i nadále. Nevzdáváme to, stejně jako to nevzdávají pacienti, lékaři, sestřičky a všichni blízcí. Celkem chceme letos zasadit 700 slunečnic, pro 700 nově diagnostikovaných pacientů,“ vysvětluje Kateřina Bémová z Nadačního fondu IMPULS (NFI).
Slunečnice sázeli pacienti společně s lékaři, sestrami a svými přáteli. „Naším dlouhodobým tématem je myšlenka, že proti RS jdeme společně a život s ní nekončí. To se týká pacientů, kteří se s nemocí musí vyrovnat, žít a bojovat, ale také lidí v jejich okolí, pro které by nemoc neměla být tabu a neměla by vést k vyřazení pacientů na okraj,“ doplňuje Bémová. Rozsviťme Česko odstartovalo na začátku června v Hulíně a v polovině měsíce pak pokračovalo v Praze nebo Hradci Králové. Slunečnicemi se mohou těšit i obyvatelé Jihlavy, Chomutova, Jirkova, Liberce a nově také Kroměříže.
Slunečnice je symbol naděje
Na akci navazuje také dětská výtvarná soutěž na téma „Z pohádky do pohádky“ a literární soutěž, do níž se mohou zapojit i dospělí. Ta nese podtitul „Slunečnice – a pořád jsem to já.“ Ve všech pracích se také musí objevit symbol celé akce. „Květ slunečnice vyvolává nejen dobrou náladu a pohodu, ale také naději. Podobně jako se otáčí slunečnice za sluncem, i pacienti s RS v naději doufají, že se najde lék na jejich onemocnění,“ říká Bémová. Kompletní pravidla obou soutěží si mohou zájemci přečíst na webu NFI.
Roztroušená skleróza je chronické zánětlivé onemocnění centrálního nervového systému. Většinou propuká v mladším věku a je pro ni typické střídání atak a klidových stavů. Vzhledem k tomu, že je střídání fází nepředvídatelné, je velice komplikovaná léčba i prevence nemoci. Podle lékařů jsou kromě genetické dispozice rizikovými faktory EB virus (Epsteina-Barrové virus), kouření a nedostatek vitaminu D. Neléčené onemocnění způsobuje do 10–20 let invaliditu u většiny pacientů. Průběh nemoci je však možné zásadně ovlivnit včasným nasazením moderní léčby spolu s aktivním pohybem.
Nadační fond IMPULS vznikl v roce 2000. Jeho cílem je podporovat projekty v oblasti vědy, výzkumu a terapie pacientů s roztroušenou sklerózou mozkomíšní v ČR. Přispívá zejména na fyzioterapii a psychoterapii, které nejsou plně hrazeny z veřejného zdravotního pojištění, věnuje se podpoře vzdělávání a osvětové činnosti. Jako jediná nestátní nezisková organizace v EU je zřizovatelem celostátního Registru pacientů s roztroušenou sklerózou (ReMuS) a jeho financování zajišťuje z vlastních zdrojů.
Autor: Tereza Vaňková
Zdroj a foto: Nadační fond IMPULS