J. K. Rowlingová finančně podpořila výzkum léčby roztroušené sklerózy

Nikola Sedmáková

Britská spisovatelka Joanne K. Rowlingová, autorka celosvětově známé knižní série o Harrym Potterovi, se rozhodla již podruhé finančně podpořit vědce na univerzitě v Edinburghu. Její dar ve výši 15,3 milionů liber poputuje na výzkum léčby roztroušené sklerózy.

The Anne Rowling Regenerative Neurology Clinic, fungující při Edinburské univerzitě, byla založena v roce 2010. S iniciativou přišla tehdy pětačtyřicetiletá J. K. Rowlingová, která univerzitě věnovala 10 milionů liber (necelých 290 milionů korun). Klinika pak získala jméno po zesnulé autorčině matce, Anne Rowlingové, která podlehla právě roztroušené skleróze.

Ve čtvrtek 12. září 2019 Rowlingová na svých webových stránkách oznámila další finanční dar, tentokrát ve výši 15,3 milionů liber (necelých 444 milionů korun). Peníze půjdou na vybavení kliniky, ale především na výzkum méně viditelných problémů spojených s tímto onemocněním.

„Tento neuvěřitelně prozíravý a štědrý dar odemkne potenciál personalizované medicíny pro osoby s RS ve Skotsku i v zahraničí,“ říká Siddharthan Chandran, ředitel kliniky.

Roztroušená skleróza je neurologické onemocnění, které napadá centrální nervový systém, tedy mozek a míchu. Jeho podstatou je autoimunitní zánět, který napadá obaly nervových vláken. Onemocnění nejčastěji poskytuje osoby ve věku 20–40 let, především ženy.

Sama spisovatelka je zakladatelkou charitativní organizace Lumos, která se zaměřuje na pomoc znevýhodněným dětem, které jsou umístěny v dětských domovech a mají být navráceny do vlastní či adoptivní rodiny. V České republice organizace působí od roku 2008.

Foto: jkrowling.com