Nová vakcína proti borelióze má stoprocentní účinnost

Jihočeským vědcům se podařilo úspěšně otestovat látku na vakcínu proti lymské borelióze. Parazitologové z českobudějovického Biologického centra Akademie věd ČR potvrdili, že přípravek funguje proti bakteriím borelia stoprocentně. V budoucnu bychom se proto mohli dočkat účinné ochrany proti oběma nemocem přenášenými klíšťaty.

Český rozhlas zveřejnil srovnání klíšťové encefalitidy a lymské boreliozy

Asi pětina klíšťat v české přírodě je nakažena parazity, které poté přenáší na lidi. Jedná se o virus klíšťové encefalitidy a bakterie způsobující lymskou boreliózu. Proti první nemoci máme možnost nechat se očkovat, proti borelióze však očkování zatím neexistuje. Dosavadní léčení boreliózy spočívá v nasazení antibiotik, pokud k léčbě nedojde, postihuje nervovou soustavu, srdce a klouby.

„Lymskou boreliózu způsobují bakterie rodu borelia. To jsou už poměrně složitější organismy, proto je mnohem těžší proti nim vakcíny vyvíjet,“ uvádí parazitolog a molekulární biolog Radek Šíma.

Přípravek byl vyvinut v Americe a následně byl předán českému parazitologickému ústavu, aby pokračoval v jeho výzkumu. Hlavní složkou vakcíny je povrchový protein borelie. „Tato nová struktura umožňuje imunitnímu systému rychle rozeznat cizorodou látku v těle a vytvořit si proti ní protilátky. Jakmile se tělo potká se skutečnou borélií, tyto protilátky se na ni naváží, a tím ji označí. Imunitní systém ji poté zlikviduje,“ sdělil Šíma České televizi.

Podle něj se jedná o převratný objev: „Testovali jsme tři varianty vakcíny a u všech variant se prokázala stoprocentní účinnost. V každé skupině jsme měli deset pokusných zvířat a všechna byla ochráněna. Je to doposud nejlepší vakcína, jakou jsem kdy viděl. Během roku otestujeme možná několik desítek nejrůznějších molekul, které mají potenciál přenos nákazy blokovat, ale takovou účinnost jsem viděl poprvé v životě.“

Nyní záleží, zda farmaceutická firma přejde ke klinickým testům na lidech. „Tyto testy jsou velmi nákladné a dlouhé. Firma si musí spočítat, jestli se jí to vyplatí a později vrátí v prodejích,“ dodává Šíma.

Autor: Šárka Mazurková

Japonský vědecký tým objevil stresovou bílkovinu, díky které by se dalo dříve diagnostikovat deprese či psychické poruchy. Více čtěte v článku.

Zdroj: budejovice.rozhlas.cz, irozhlas.cz

Foto: Český rozhlas, zdravoteka.sk

Příspěvek vytvořen 46

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy