Nová výzva na Twitteru. Lidé sbírají cigaretové nedopalky

Iveta Zdařilová

Francouzský student Jason Prince zveřejnil na svém twitterovém účtu fotografii plastové lahve, naplněné cigaretovými nedopalky. Ke snímku napsal: „Dvacet minut trvalo naplnit tuhle litrovou lahev, to celé na prostoru asi padesáti metrů.“ Jeden z komentářů zněl: „Není to moc, ale kdyby to udělal každý, bylo by to skvělé.“

Jasonova osmnáctiletá kamarádka Amel Talhaová následně vymyslela hashtag #FillTheBottle, na který začalo reagovat čím dál víc lidí. Během pár dní se tak do akce sbírání nedopalků zapojily tisíce lidí po celém světě a sociální sítě zaplavily fotky nedopalky naplněných lahví. „Tato aktivita má lidem otevřít oči, ukázat jim, že situace je opravdu vážná a je na čase s tím začít něco dělat,“ uvedla pro server LADbible čerstvě plnoletá aktivistka, která studuje medicínu.

Nedopalky od cigaret se vyrábí z acetátových vláken, které podle britské nezávislé organizace Keep Britain Tidy často obsahují plast, arzen, olovo a nikotin. Tyto látky následně kontaminují půdu a vsakují se do spodních vod. Rozpad jednoho nedopalku může trvat i několik let, takže kontaminace může nastat až několik let poté, co kuřák svůj nedopalek odhodil na zem.

Z našeho průzkumu víme, že většina kuřáků nedopalky od cigaret nevnímá jako odpad. Nicméně stejně jako u plastových lahví, i cigaretové filtry obsahují mnoho škodlivých a těžko rozložitelných látek, které mohou znečistit půdu i oceány,“ upozorňuje Allison Ogden-Newtonová z nezávislé organizace.

Amel navíc začala spolupracovat s francouzskou společností MéGo. Ta filtry recykluje a vyrábí z nich nové plastové výrobky. „Všichni musíme jednat, pokud chceme žít v lepším světě. Stačí jen malý krůček, nic velkého,“ dodává studentka.

Recyklace hýbe světem. Už jste četli o novém ekologickém sportovním oblečení, které pomáhá planetě?

Zdroj: magazin.aktualne.cz
Foto: instagram (Jsn_Drk94)