Řekl si, že podpoří zdravotníky, a tak se stal hrdinou Velké Británie

Jak byste oslavili své 100. narozeniny? Tom Moore, který oslaví 30. dubna celé století se rozhodl pro netradiční dárek. Vypsal totiž sbírku pro lékaře a zdravotní sestry, kteří se starají o nemocné během koronavirové situace. Sbírka však předčila všechna očekávání a to hlavně díky obdivuhodnému počinu, o který se postaral veterán 2. světové války.

Tom Moore si toho jako válečný veterán během svého života prožil hodně a možná proto není divu, že se rozhodl pomoci, tam kde je to momentálně potřeba. Devětadevadesátiletý kapitán britské armády však překvapil svým rozhodnutím, když si dal za cíl přejít 100krát svoji zahradu a tím podpořit vypsanou sbírku. Zdravotnický personál NHS (Národní zdravotnický systém) pomohl Moorovi při léčbě rakoviny a zlomené kyčle a tímto jim chtěl poděkovat, uvádí BBC. Sbírka měla za cíl vybrat pro zdravotníky 1000 liber (v přepočtu přes 31 000 Kč). Lidé však přispívali natolik, že server přes který se peníze vybíraly, na nějakou dobu spadl. Suma se prozatím vyšplhala až na 25 miliónů liber (ke dni 19.4.), což je v přepočtu  přes 780 miliónů korun a lidé stále přispívají. „Na začátku jsme si stanovili za cíl vybrat tisíc liber. Snili jsme o pěti tisících, ale moc jsme tomu nevěřili. To, co se odehrává, předčilo naše nejdivočejší představy,“ sdělila Tomova dcera Hannah.

Při jeho stém přechodu stála na jeho zahradě čestná stáž britské armády. Přes video mu poděkovali a vzdali poctu i princ William a jeho manželka Kate. Britská princezna Eugenie na svém instagramu napsala: „Kapitáne, jste inspirace, děkujeme.“ Řada Britů teď chce, aby byl za svou aktivitu povýšen do šlechtického stavu. Boris Johnson prohlásil, že se bude zabývat tím, jak ocenit Moorovo hrdinské úsilí.

Tom Moore po svém splněném úkolu poděkoval všem zdravotníkům, kteří pracují v první linii a riskují své životy. Válečný veterán pak vzkázal ostatním, aby nezoufali a těšili se na optimističtější zítřky: „Vzpomeňte si na to, že se z toho nakonec dostaneme. Všechno bude v pořádku. Slunce si na nás znovu posvítí a mraky půjdou pryč.“

Autor: Šárka Mazurková

V těchto časech si lidé snaží pomáhat co to jde. Například česká Nadace Experientia, kterou založili manželé Dvořákovi, se rozhodla věnovat milion korun a rozdělila je mezi dvě instituce, které se podílejí na boji proti koronaviru.

Zdroj: bbc.com, irozhlas.cz
Foto: www.chroniclelive.co.uk

Příspěvek vytvořen 46

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy