Za zásluhy o obranu a bezpečnost státu. František Pecháček získal Řád bílého lva

Šedesát dva osobností. Taková je bilance vyznamenaných na 28. října. Prezident Petr Pavel rozdal ve Vladislavském sále Pražského hradu hned několik druhů medailí, propůjčil Řády bílého lva občanské a vojenské skupiny a také Řád Tomáše Garrigua Masaryka, udělil Medaile Za hrdinství a Za zásluhy. Vedle významných politiků, umělců, vědců, vojáků a sportovců získal Řád bílého lva i méně známý český hrdina, odbojář, sokol a gymnasta František Pecháček. Ocenění získal in memoriam za mimořádné zásluhy o obranu a bezpečnost státu. 

V úvodní řeči prezidenta zazněla slova: Najděme v sobě odvahu a nepodporujme zdánlivě snadnou cestu.” František Pecháček si vybral cestu trnitou, která jej nakonec stála život, ale i díky němu se povedl atentát na Reinharda Heydricha. Právě v Pecháčkově domě se před atentátem odbojáři scházeli. Během Heydrichiady byl pak František i se svou ženou odvlečen do koncentračního tábor Mauthausen, kde byli popraveni. 

Vzpomínáme bratří

František Pecháček se narodil v únoru roku 1896 v Záhornici u Městce Králové. Většinu svého mládí prožil v Nové Pace, kde také vstoupil do Sokola, což rozhodlo o dráze jeho nadcházejícího života. Ve dvaceti čtyřech letech se zúčastnil svých prvních olympijských her v Belgii, kde mu medaile utekla jen o vlásek. Rok poté si jej pozvali na gymnastické cvičení do Francie, Jugoslávie a později i za velkou vodu do USA. 

Ze sokolského cvičence se stal úspěšný cvičitel, který vstoupil do československé armády, kde se stal poddůstojníkem a vedl zde školu pro výcvik tělesné zdatnosti armády. Stále také cvičil dorost i muže v karlínském Sokole a stal se členem gymnastické reprezentace. Vyhrál víceboj na mistrovství světa ve sportovní gymnastice v roce 1922. Pro závodní družstvo také vytvářel sestavy, se kterými dosáhlo řady mezinárodních úspěchů, například vítězství na mezinárodní gymnastické soutěži v Paříži. Po odchodu z armády se oženil a začal se Sokolu věnovat naplno. Nevzal si nikoho jiného než sokolskou cvičitelku a gymnastku Emílii Putíkovou. Stal se vedoucím stálých škol obce sokolské v Tyršově domě, kde se dodnes vzdělávají budoucí cvičitelé. A začal pracovat na mnoha obsáhlých tělovýchovných příručkách. Bohužel se touto dobou nad Evropou začala stahovat zlověstná mračna.

Stráž nás volá, bratři, vztáhněte své paže, pevně obejmeme krásnou svoji zem. Lásku k míru, klidu v srdci svého lidu věčně zachováme sami proti všem.” Sami proti všem, právě takový osud nás čekal necelé tři měsíce po zaznění této pohybové sklady Přísaha republice, kterou Pecháček vytvořil k desátému všesokolskému sletu v roce 1938. Na strahovském stadionu na tuto skladbu cvičilo a přísahu složilo třicet tisíc mužů. Mužů, kteří ji v následujících letech plnili. Mnozí z nich byli spolu s Pecháčkem členy odbojových organizací, vytvářeli tajné zpravodajské sítě, pomáhali při emigraci a někteří z nich skončili na popravištích koncentračních táborů.

V této velké chvíli vzpomínáme bratří, kteří vzdáleni domova přinášeli mu oběť za věčná práva a svobodu, ve vřavě nenávistných bojů, a přece jen zvítězili. Hle jejich památka nás sílí, proto nikdo z nich nezemřel nadarmo.” Tato část přísahy vzpomíná na muže bojující v první světové válce, dnes skrz ní můžeme vzpomínat na všechny padlé za naši vlast. 

Autor: Viktoria Židlíková


Dnes si připomínáme také válečné veterány, přečtěte si proto reportáž z tematické výstavy v olomouckém krytu nebo příběh jednoho z veteránů, který během koronavirové krize zorganizoval sbírku na podporu zdravotních sester ve Velké Británii.


Máte rádi naše dobrý zprávy a chtěli byste nás nějak podpořit? Prostřednictvím drobného příspěvku na náš transparentní účet můžete jednorázově či pravidelně pomoci Dobrým Zprávám se i nadále rozvíjet.


Zdroje: hrad.cz, ustrcr.cz, wikipedia.org, prazskypantheon.cz, ct24

Foto: Fotoarchiv tělesné výchovy a sportu, ustrcr.cz

Příspěvek vytvořen 13

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy