CZestování: Lužické hory jsou rájem pro turisty, cyklisty i horolezce

Na severu republiky se rozprostírají Lužické hory, které nabízejí klidnou přírodu s romantickými vyhlídkami a městečka se sklářskou tradicí. Okolí hor je velmi rozmanité a milovníci přírody budou potěšeni nejen lesními pěšinkami, loukami a skalními útvary, ale i zříceninami hradů, které zapadají do místních vyhlídek. Pro sportovce je zde plno zajímavých cyklostezek, turistických tras a horolezeckých oblastí. Lužické hory jsou zároveň lákadlem i pro rodiny s dětmi. Turistické trasy jsou totiž nenáročné a ubytování máte možnost sehnat v hospodářských rekreačních usedlostech, kde si děti mohou užít například projížďky na koních nebo krmení domácích zvířat.

Rozhledna Jedlová

Pokud zavítáte do Lužických hor, jedna z povinností, kterou byste měli splnit, je vyjít na nejvyšší vrchol této oblasti na horu Luž. Ta se nachází na státních hranicích a svou polohou nabízí výhled do Čech, Německa i Polska. Nemusíte se bát náročnosti trasy. Přestože se jedná o nejvyšší horu Lužických hor, měří pouhých 793 m. n. m. V blízkosti Luže leží přehrada Naděje, kde je sice koupání možné, ale voda je i přes léto velmi ledová. Nad přehradou se nachází Ledová jeskyně, která slouží jako jedno z největších míst pro rozmnožování netopýrů u nás.

Mezi dalšími zajímavými tipy na výlety je trasa na rozhlednu Jedlová. Na vrchol se můžete vydat buď pěšky, nebo na kole, jelikož na Jedlovou vede i cyklostezka. Z rozhledny pak opět uvidíte nádherný výhled na Jizerské hory i Ještěd, na hrad Bezděz, Milešovku nebo Krušné hory. Na Jedlové se nachází také hostinec, takže si cestu můžete zpříjemnit občerstvením a dobrým pitím. Pro ty, co by hledali ještě nějakou aktivitu, se zde nachází i lanové centrum. Pokud vám zbude čas, z Jedlové zamiřte do bývalého hornického městečka Jiřetín, kde se těžilo stříbro a nachází se tam také hornické muzeum. Nedaleko je pak poutní místo na Křížové hoře a na jejím úpatí můžete navštívit starý stříbrný důl. Koho by pak zajímala zřícenina středověkého hradu Tolštejn, po turistických značkách se k němu dostanete během cesty z Jedlové do Jiřetína.

Panská skála

Kdo má rád pohádku Pyšná princezna, neměl by minout Panskou skálu, kde se pohádka natáčela. Svým tvarem připomíná varhany a tak si ji určitě nespletete. Od skály se pak procházkou dostanete do Kamenického Šenova. Tradiční sklářské město láká na svůj dominantní barokní kostel a na sklářské muzeum, kde si můžete vyzkoušet ruční práce a výrobu náramků ze skleněných korálků. V Kamenickém Šenově se stále vyrábí například křišťálové lustry a jedno ze svých sídel zde má i česká firma Preciosa.

Při toulkách přírodou narazíte na mnoho pískovcových útvarů, jako jsou například Vraní skály nebo Popová skála, které jsou vyhledávanými místy pro horolezce. Když míjíte skálu Podkova, opravdu uvidíte ve skále tvar podkovy. Pověst totiž praví, že do ní obtiskl své kopyto čert.

Pokud upřednostňujete kulturu místo vycházek, zajeďte si na skalní hrad Sloup, kde se pořádají divadelní představení. Můžete si tak vychutnat kulturní zážitek v neobvyklém prostředí vestavených prostorů, které byly kdysi vytesány do skály.

Jeden z posledních výletů, který doporučuji při návštěvě Lužických hor je hlavní dominanta tohoto pohoří, hora Klíč. Pokud vylezete na jeho skalnatý vrchol, čeká vás další zážitek v podobě kruhové vyhlídky a vy si tak užijete pohled na všechny strany. V údolí Klíče se pak rozprostírá další sklářské město Nový Bor, kde opět můžete nahlédnout do sklářského muzea nebo se vydat do nedalekého rozlehlého lesního hřbitova. Nakonec zavítejte do města Chřibská, ve kterém si můžete prohlédnout spoustu domů se zachovalou původní lidovou architekturou.

Autor: Šárka Mazurková


Pokud jste fanoušky cykloturistiky, měli byste zaostřit i na jeden z našich předchozích článků, který se týká právě cyklistů a kampaně za jejich bezpečné předjíždění.


Foto: KČT Mravenci Petřvald, michaldobes.com

Příspěvek vytvořen 46

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy