Jak průvodcům chutná život a neztrácejí naději

Každé léto berou Češi hrady a zámky útokem, je to náš krásný zvyk, který se ve světě tolik nevidí. Proto každoročně na zámecká a hradní bojiště vyráží řada nadšených průvodců, milovníků historie a řečníků s výbornou pamětí. A ačkoliv na kulturních památkách pracuje velké množství lidí, bez kterých by ráno ani nešlo otevřít pokladnu, právě průvodci jsou nejvíce vidět. Jsem hrdá na to, že jsem jedna z nich. Co ale vlastně tato práce obnáší?

Ze života zámecké paní

Jako správná hraběnka jsem si v létě sbalila obrovský kufr a na měsíc se odstěhovala na letohrádek v zámeckém parku. Památky nabízí ubytování pro průvodce často přímo v objektu nebo někde poblíž a je příjemný pocit mít klíče od zámeckého parku nebo nádvoří.

Výhodou práce na zámku nebo hradu, která určitě napadne všechny, je možnost prohlédnout si všechny prostory, kam běžný smrtelník nemá přístup. Samozřejmě jsou průvodci lidé, kteří mají k historii úctu a nikde nic neničí. Je ale pravdou, že podívat se na jinak uzavřený balkon nebo vejít do místnosti vystavované jen za provázkem k nakouknutí, potěší všechny milovníky kultury a českých dějin. Stejně tak je skvělým zážitkem prohlédnout si nepřístupné prostory, kterých je na každé památce spousta. Návštěvníci vidí prohlídkový okruh a dozví se ty nejdůležitější informace. Personál zámku ale ví i o tajných chodbách a různých zákoutích a zná příběh svého zámku. K objevování je tam toho totiž opravdu mnoho. Zaměstnanci zámku nebo hradu také nikdy nemusí čekat frontu na tu nejkrásnější fotku. Je férové upřímně přiznat, že fotek z hradního vězení, z uzavřeného ochozu nebo z trůnu mají průvodci plné galerie.

Že jsem se na léto stala zámeckou paní potěšilo i moje blízké. Je příjemné vzít na prohlídku pouze je a ukázat jim něco, co se jinak nevidí nebo neslyší. Velkou výhodou je pak i vstup zdarma na další hrady nebo zámky v Česku. Na každé památce, co jsem o dovolené navštívila, jsem se pak cítila trochu jako doma.

Náš návštěvník, náš pán

Typy návštěvníků se občas dají odhadnout už při jejich příchodu. U skupiny mužů středního věku můžu zcela určitě očekávat smršť vtipů, u malých dětí se těším na úsměvné dotazy a mladé páry si obvykle chtějí všechno vyfotit. Náročné jsou prohlídky s dětmi, které rodiče nechávají volně pobíhat a křičet nebo lidé, kteří se snaží průvodce na něčem nachytat. Nejvíce trápení mají ale průvodci s návštěvníky, kteří jsou zcela odolní vůči informacím, zajímavostem i vtipům a celou prohlídku zažívají nekončící nudu. Ty nejlepší prohlídky jsou totiž jednoduše s lidmi, kteří si chtějí užít den, mají smysl pro humor a nebojí se ptát.

Zvláštním druhem výkladu, na který mě žádný průvodcovský text nemůže připravit, jsou dotazy návštěvníků. Některé se stále opakují, existují ale i otázky, na které nikdo nezná správnou odpověď. Už nikdy se prosím v zámku průvodce neptejte, jak vysoký je strop, kolik váží křišťálový lustr nebo kolik procent pušek je vystavováno s uříznutou hlavní. Na druhou stranu nejlepší skupiny návštěvníků se poznají právě tak, že pokládají ty nejzajímavější otázky a celou prohlídku se nadšeně rozhlíží kolem sebe.

Jak se stát nejlepším návštěvníkem

O tom, že můj zámek shání průvodce, jsem se dozvěděla z internetu. Chvilku jsem si to musela rozmýšlet, je potřeba naučit se tunu textu, výplatu bych jinde určitě našla lepší a také je potřeba nejdříve projít výběrovým řízením. Nakonec jsem se ale přihlásila a ani na jedinou chvíli toho nelituji. Strávit léto jako průvodkyně je zkrátka ta nejlepší letní brigáda. Někde jsem slyšela, že průvodce je povolání, které se dělá z lásky. Člověk, co to řekl, měl naprostou pravdu.

Až půjdete příště na prohlídku, myslete na to, že průvodce tam s vámi chce být a že tu práci dělá rád. Jezděte na hrady a zámky, užívejte si krásné prostory a nebojte se ptát na zajímavé věci. Mějte pochopení, když průvodce něco nebude vědět, ani on přece není vševědoucí. Pokud se vám prohlídka líbila, nezapomeňte na jejím konci zatleskat! Přiznávám, že se průvodci s potleskem občas vytahují a pokaždé je moc potěší. Jsme přeci jenom úplně obyčejní lidé a smích a potlesk jsou skvělou odměnou za bolavé hlasivky.

Autor: Tereza Stará

Hradů a zámků máme v Česku opravdu spoustu, jedním z nich je i Rožmberk, kde se podle legendy zjevuje bílá páni. 

Foto: npu.cz; kudyznudy.cz; outdooractive.cz

Příspěvek vytvořen 57

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy