CZestování: Na hradě v Rožmberku nad Vltavou uslyšíte legendu o bílé paní

Kdo z vás již poznal jižní Čechy, jistě ví, že je to nádherný kraj s ještě krásnější přírodou. Možná jste ho navštívili díky Českému Krumlovu nebo malebné vesničce Holašovice. Dnes vás však pozvu do města ukrytého v lesích na jih od těchto známých míst. Podíváme se spolu do Rožmberka nad Vltavou.

Již samotný název města napovídá, že se nachází nad Vltavou, a proto je snadno dostupné i z vody. Ať už sem však připlujete na lodi nebo přijedete autem, vždy vám zaručeně vezme dech nádherný pohled na hrad, který se tyčí na kopci a za nímž se rozléhají husté lesy. Návštěvu hradu Rožmberk a věže Jakobínky, která je od hradu vzdálena, coby kamenem dohodil, rozhodně nesmíte vynechat.

Pohádku připomínající hrad má velmi světlou fasádu a zdobí ho sgrafita ze 17. století. Z každé strany je lemován věží a za hlavní bránou se skrývá malé a příjemné nádvoří. Když si vyberete jeden ze dvou prohlídkových okruhů, záhy poznáte zajímavou historii majitelů hradu. Od svého založení v roce 1250 totiž patřil Rožmberkům, a to až do roku 1600. Potom hrad připadl do rukou Švamberků, kterým byl v roce 1620 zkonfiskován po prohře na Bílé hoře. Vítězná strana si Rožmberk vybrala jako válečnou kořist a pečlivě se o něj starala. Byl to rod Buquoyů pocházející ze severní Francie. Vlastnili hrad do roku 1945, kdy jim byl majetek zkonfiskován českým státem a do správy ho převzal Národní památkový ústav.

Každý z těchto majitelů zanechal na hradě něco svého. Z dob Rožmberků disponuje kaplí s freskami ze 17. století a také bájným příběhem o bílé paní, která byla zakleta svým manželem Janem z Lichtenštejna a na hradě se má podle legendy zjevovat. O bílé paní (Perchtě z Rožmberka) se dozvíte i na zámku v Českém Krumlově nebo v Jindřichově Hradci.

Buquoyové zase přestavěli první patro hradu na rodové muzeum, které zůstalo do dnešní doby téměř nezměněno, a díky tomu, že byli velcí sběratelé, můžete v těchto prostorách obdivovat vzácné obrazy, jedinečné kusy nábytku, rytířskou zbroj a spoustu dalšího. V druhém patře hradu, které patří do druhého prohlídkového okruhu, můžete navštívit pokoje Buquoyů, které vám dají nahlédnout do soukromí těchto vznešených pánů a dam.

Jak už bylo řečeno, jen pár desítek metrů od hradu stojí válcová věž Jakobínka, která byla postavena pravděpodobně v 15. století a měla fungovat jako poslední útočiště pro případné obránce. Letos obzvláště stojí zato Jakobínku navštívit, protože je nově otevřená po rozsáhlé rekonstrukci. Ta probíhala mezi lety 2013–2019 a měla za úkol ověřit v praxi historické stavební a řemeslné postupy.

Používalo se ručně kácené a opracované dřevo z nedalekých lesů. Také byla vytvořena náročná konstrukce točitého lešení, které v délce více jak 400 metrů obtáčelo věž. Vrchol věže posloužil pro umístění kopie unikátního otočného jeřábu dlouhého čtrnáct metrů a vysokého sedm metrů, který sloužil k dopravě stavebních článků a materiálu. Kolo bylo inspirováno nákresem dochovaným v tzv. Codexu Atlanticus Leonarda da Vinci. Ten se roku 1472 jako učeň na stavbě florentského chrámu Santa Maria del Fiore seznámil se stroji, které používal při stavbě jedinečné kupole stavitel Fillipo Bruneleschi. V posledním patře Jakobínky si můžete prohlédnout dřevěný model, který zvěčňuje jedinečnou podobu věže s historickým lešením během rekonstrukce.

Potom už se můžete projít po ochoze, který je ve výšce dvacti osmi metrů. Při pohledu z věže krásně uvidíte celý areál hradu, který obtéká řeka Vltava, za níž stojí u náměstí kostel svatého Mikuláše z 15. století. Za Jakobínkou jsou vidět zahrady s pozůstatky glorietu.

Návštěvu Rožmberku je vhodné spojit například s návštěvou Vyššího Brodu, který je vzdálený pouhých devět kilometrů a v jeho centru stojí gotický cisterciácký klášter. Byla by škoda vynechat také již zmiňovaný Český Krumlov, vzdálený od Rožmberka dvacet čtyři kilometrů.

Tento výlet na jih republiky se dá příjemně spojit s výletem na lodích po Vltavě. Nejčastěji se totiž začíná právě pod klášterem ve Vyšším Brodě a za pár hodin vás Vltava dovede právě do Rožmberka nad Vltavou, kde jsou na vodáky připraveni a je možné si po zaparkování dojít i na prohlídku hradu. Dál se po řece dostanete i do Českého Krumlova, kde můžete výlet zakončit večerem stráveným v tomto historickém a romantickém městě, nebo se další den vydat ještě dál až do Českých Budějovic.

Autor: Magdaléna Kramperová


Na výlet můžete vyrazit třeba i do Plzně. Co se vyplatí navštívit v západním městě naší republiky vám prozradí Ema ve svém CZestování. Nebo vezměte kola a vyrazte na výlet po okolí Hradce Králové.


Foto: stavbaweb.cz, turistika.cz, Magdaléna Kramperová

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy