Na ovoce – Mapa, díky které vám žádné ovoce neuteče!

Helena Večerková

Lokální ovoce a bylinky a zcela zadarmo? Že to zní jako sen? Právě naopak, díky organizaci „Na ovoce“ je to realita! Jejich mapa vám ukáže, kde si můžete očesat stromy nebo keře bez obav.

Na ovoce“ je interaktivní mapa, skrze kterou můžete v místě svého bydliště nalézt volně rostoucí ovocné stromy či bylinky. Projekt funguje již od roku 2015, inspiraci tvůrci našli v Německu (Mundraub) a na Slovensku (fruitmap.sk). Tam již totiž podobné projekty fungují.

Díky tomuto projektu můžete pomoci udržitelnosti přírodního bohatství a pozitiva naší krajiny se mohou dále rozrůstat.

Možnost natrhat si ovoce podpoří hodnoty, které rostliny pro člověka mají. Sníží se také plýtvání potravin. Místo toho, aby stromy a jejich plody chřadly, můžou najít využití v mnoha domácnostech.

Mapa „Na ovoce“ se díky velkému zájmu lidí rozrůstá dál a dál. I když samotná organizace sídlí v Praze, mapa pokrývá celou republiku, počet záznamů překročil hranici deseti tisíc již v druhém roce existence. Přispět může v podstatě každý, je pouze třeba dodržovat pravidla přidání stromu či keře.

Přes stránky Na ovoce můžete mimo jiné darovat i strom, jako dárek. Nebo například přispět na zlepšování stroje tzv. „Šlapostroje“. Jedná se o cyklodrtič pro tři jezdce. Šlapáním do pedálů se jablka drtí na kousky a ty se pak používají na výrobu moštu. Šlapostroj mění proces moštování na zábavu a pohyb v jednom. Poprvé byl otestován na Ovocných slavnostech a až opět přijde sezóna, stroj se bude určitě využívat na dalších akcích. Mošt, který se skrz šlapostroj vyprodukuje, si pak mohou vychutnat všichni, na které zrovna přijde žízeň.

Podtrženo, sečteno, nejen, že si pochutnáte na ovoci zadarmo. Podpoříte tak i správnou věc a potraviny nepřijdou nazmar.

Mapa je volně ke stažení na Android i na iOS. 

zdroj; fotografie: na-ovoce.cz

Podpořit naše přírodní bohatství se rozhodl i Státní podnik Vojenské lesy a statky ČR, který tento rok rozjede velkou zalesňovací akci. Díky ní se české lesy rozrostou až o 23 milionů sazenic.