Milionový grant ze soukromých peněz podpoří výzkum onkologické péče

Čeští vědci mohou žádat o milionovou podporu na své výzkumy zaměřené na boj proti rakovině. Soukromá společnost MSD pro ně vypsala grant. Jeho účelem je zlepšit onkologickou péči a přístup k inovativní léčbě v Česku. Výsledkem výzkumu bude ve finále plán, jak zlepšit současnost situaci na poli boje proti onkologickým onemocněním.

„Účelem grantu přes 1 milion korun je podpora výzkumu, který by ukázal, jak zlepšit přístup k moderní inovativní léčbě u onkologických onemocnění. Letos poprvé na něj mohou dosáhnout i výzkumníci z České republiky,“ uvedla Radka Lang ze společnosti MSD.

Nezávislý výzkum by se měl věnovat hodnocení inovací v onkologické léčbě a také má za cíl zjistit, zda je jejich potenciál plně využit.

Peníze z grantu půjdou na vyhodnocení společenského přínosu léčby rakoviny či dopadů koronavirové krize na onkologické pacienty.

Výsledkem výzkumu pak bude plán, jak situaci v tuzemsku zlepšit, včetně konkrétních návrhů. Podobné granty soukromá společnost MSD v minulosti podpořila v Brazílii, Německu, Izraeli, Velké Británii, Španělsku, Itálii, Polsku, Koreji a Japonsku.

Do žádosti o grant se může připojit jakákoliv nezisková organizace splňující odborné a etické požadavky zadavatele, a to do 14. srpna 2020. Výsledky řízení společnost oznámí 23. října, grant vyplatí vybraným subjektům 1. listopadu letošního roku.

Autor: Jan Meichsner


Nadace Experientia manželů Dvořákových již dlouhou dobu podporuje české vědce. Letos nadace rozdělila milion korun mezi dvě instituace na boj s novým typem koronaviru. Více čtěte v článku.


Foto:  FotolEdhar – Fotolia.com a  Thinkstock