CZestování: Plzeň – město čtyř řek a dobrého piva

Když se řekne Plzeň, většina lidí si hned po samotném městě vybaví pivo. Někdo možná v opačném pořadí, ale vzhledem k tomu, že v produkci piva jsme mezi evropskými zeměmi na prvním místě, určitě to nikoho nepřekvapuje. V hlavním městě Plzeňského kraje je kromě pivovaru k vidění ale i spoustu dalšího, od třetí největší synagogy v Evropě po nejvyšší kostelní věž v Česku.

Historické památky

Vzhledem k tomu, že se město v minulosti proslavilo nejvíce právě výrobou piva, je jasné, že se okolo něj točí turistický ruch až dodnes, kdy je Pilsner Urquell známý téměř po celém světě. Ať už patříte mezi jeho příznivce nebo ne, určitě nesmíte minout pivovar Plzeňský Prazdroj. Prohlídkový okruh, který trvá 100 minut, vás provede historickými sklepy, odtajní postup vaření piva a v závěru nechybí ani samotná degustace. Místo má svou atmosféru a osloví určitě každého.

Pivovar se nachází hned vedle fotbalového stadionu klubu FC Victoria Plzeň, ke kterému se dostanete přes řeku po lávce vedoucí přímo z pivovarského areálu. Okolo stadionu potom můžete pěšky pokračovat směrem do historického centra. Cestou projdete Mlýnskou strouhou, jedním z mnoha městských parků, kde navíc můžeme dodnes spatřit pozůstatky městských hradeb.

Mlýnská strouha

Výhodou je, že v samotném centru Plzně jsou všechny významné historické památky blízko u sebe a pohodlně se mezi nimi můžete přesouvat po svých. Pokud byste se náhodou chtěli podívat i dál, můžete využít městské hromadné dopravy, ve které se dá jízdenka zakoupit bezkontaktně platební kartou. Dále ve městě funguje třeba projekt Bikesharing, nabízející k zapůjčení kola, takže pokud chcete Plzeň poznat i jinak než pěšky, je tohle určitě možnost pro vás.

Náměstí Republiky se nachází jen pár minut od Mlýnské strouhy, a dominuje mu krásná gotická katedrála sv. Bartoloměje s nejvyšší kostelní věží v Česku. Ta měří 102,26 metrů, je přístupná návštěvníkům a otevřeno má každý den od 10 do 18 hodin. Po místy lehce strmém výstupu a 301 schodech se vám dostane zaslouženého výhledu na celé město a jeho okolí.

Katedrála sv. Bartoloměje

Náměstí obklopují měšťanské domy s původními barevnými fasádami, a za zmínku stojí určitě i renesanční radnice a Mariánský morový sloup. Pokud se vydáte na procházku přilehlými ulicemi, nezapomeňte se také občas podívat i nahoru. Návrhy fasád několika domů v Plzni totiž vytvořil významný český výtvarník Mikoláš Aleš. Nesou se ve stylu české renesance a Plzeň patří hned po Praze k městu s největším počtem realizací tohoto umělce.

Kousek od samotného náměstí se pak nachází Velká Synagoga, která je třetí největší synagogou na světě. Předstihnou ji už jen ty v Jeruzalémě a v Budapešti. Druhou, Starou synagogu, a památník obětem šoa, potom v Plzni najdete více v ústraní, schovanou ve dvoře ve Smetanových sadech. Vchod poznáte podle pěticípé hvězdy nad vraty a přehledných informačních cedulí.

Velká synagoga

Cestou mezi těmito dvěma synagogami nelze přehlédnout budovu Divadla Josefa Kajetána Tyla, nazývané „Velké Divadlo“, pod které poté spadá i mladší scéna Nového divadla. To už se nachází v moderní architektonické budově z roku 2014, zhruba deset minut chůze z náměstí Republiky. Jedná se o přepracovaný ideový návrh původem od portugalské architektonické firmy Contemporânea Lda.

Tipy na podniky a kultura v Plzni

Smetanovy sady nabízí mimo jiné také příjemné venkovní posezení v malých kavárnách nebo hospodách se zahrádkami. Na oběd můžete v centru zajít do jedné z mnoha restaurací, mezi ty vyhlášené patří například Rango, Potrefená Husa, pro milovníky burgerů vřele doporučuji Delish a klasickou českou kuchyni najdete třeba v restauraci U Švejka. Výbornou kávu si můžete vychutnat v Le Frenchie Café, kde mají i výborné dezerty, nebo ve Schované kavárně ukryté ve vnitrobloku. A pokud vyhledáváte na cestách místa s alternativními a netypickými interiéry, doporučuji navštívit Café Regner. Kavárnu najdete v Bezručově ulici, v prvním patře bytového domu přímo nad kavárnou a barem Anděl. Milovníci dobrého piva si potom přijdou na své Na Parkánu, v Beer Factory nebo v restauraci Na Spilce, která se nachází přímo v areálu plzeňského pivovaru.

Barevné fasády

Mimo historické památky Plzeň nabízí i kulturní vyžití, takže nudit se tady rozhodně nebudete. Každoročně se zde pořádá filmový festival Finále, který letos proběhne koncem září nebo třeba festival světel Blik Blik. Minimálně jednou do měsíce se v některém z barů nebo kaváren uskuteční performance oblíbené Slam Poetry a pořádá se pravidelně i spoustu koncertů, přednášek nebo výstav. Zajímavé expozice nabízí Západočeské muzeum i Západočeská galerie v Plzni, která mimo jiné sídlí v bývalé budově Masných krámů. Můžete také navštívit Pivovarské muzeum nebo Plzeňské historické podzemí, které odkrývá složitou síť chodeb, sklepů a studní, vybudovaných ve městě už od 14. století. Milovníci architektury a designu interiéru si zase přijdou na své během komentovaných prohlídek některých ze zpřístupněných interiérů od architekta Adolfa Loose.

Vzhledem k tomu, že se Plzeň rozkládá na soutoku čtyř řek: Úhlavy, Úslavy, Mže a Radbuzy, nabízí tak možnost posezení nejen v parcích ale i přímo u vody. Nedávno přestavěná náplavka u Anglického nábřeží poskytuje příjemný prostor k odpočinku, a často se zde pořádají různé street food festivaly, swingové tančírny nebo třeba letní kino. Pokud jste fanoušky industriálních prostor, určitě si také oblíbíte DEPO2015. Pořádají se zde koncerty, knižní festival Svět knihy Plzeň (25. – 26. září), přednášky a nejrůznější tvůrčí dílny. Bývalé depo dopravních podniků bylo proměněno v kreativní zónu v roce 2015, kdy se Plzeň stala Evropským hlavním městem kultury.

Autor: Ema Švingerová

Pokud vás místo velkých rušných měst zajímají spíše klidná horská městečka neváhejte a navštivte Vrchlabí, které je vstupní branou k našim nejvyšším horám. 

Foto: Ema Švingerová

Příspěvek vytvořen 665

Související Příspěvky

Začněte psát hledaný výraz výše a stisknutím klávesy Enter vyhledejte. Stisknutím klávesy ESC zrušíte.

Zpět na začátek
Dobrý Zprávy